Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Emziren annelere çok önemli tavsiyeler

Emziren annelere çok önemli tavsiyeler
Spread the love

Yeni doğan bebeklerin ilk 6 ay boyunca emzirilmesi hem anne hem de bebek açısından son derece önemlidir. Anne sütü ilk 6 ay boyunca bebeğin beslenme ihtiyacını tek başına karşılayabiliyor.

Anne sütü içerisinde yer alan maddeler sayesinde bebek rahatsızlıklardan korunurken emziren annelerde lohusa depresyonuna daha az yakalanıyor. Ayrıca emziren annelerde meme ve yumurtalık kanseri daha az görülüyor anne sütünün miktarını ve kalitesini arttırmak için uzmanlar bazı uyarılarda bulundu. Operatör Doktor Cemal ünlü anne sütü ile alakalı çok önemli bilgiler ve beslenme önerileri sundu.

Anne sütü hiç şüphesiz mucizevi özelliklere sahip bebeklerin ihtiyacı olan tüm besin öğelerinin tek başına içeriyor. Doğumdan sonra gelen ve halk arasında ağız olarak bilinen kolostrum bebeği hastalıklara karşı koruyan ilk aşı olarak isimlendirilir. Anne sütü anne ve bebeğin mutlu olması için gerekli bir besin kaynağı ancak annelerde onlardan hemen sonra bebekler için önemli olan emzirmeyi yeteri kadar yapmadıklarını düşünerek çoğunlukla endişeye kapılıyorlar. Birçok besin anne sütündeki kaliteyi arttırıyor başarılı emzirmek için ise meme başı doğru şekilde bebeğin ağzına verilmelidir. Emme işlemi esnasında bebeğinizin gerçekten emdiğinden emin olun emzirme esnasında annenin de rahat bir pozisyonda olması gerekiyor.

Uygun olmayan pozisyon bebeği ve anneyi strese sokabilir streste süt miktarının azalmasına neden olabilir. Anne sütünün yüzde 87’si sudan oluşuyor her gün en az 10- 12 bardak su tüketimi anne sütünün artmasına neden olacaktır. Vücudun ihtiyacı olan bitkisel ve hayvansal protein kaynakları süt üretiminde etkilidir. Nohut fasulye yeşil mercimek ıspanak brokoli gibi mevsim sebzeleri tercih edilmelidir.

Omega 3 takviyesini bol bol almak gerekiyor. Somon levrek hamsi karides gibi su ürünlerinde civa oranları düşük olduğu için güvenli bir şekilde tüketilebilir.