Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Eğitimci Enver Yücel BM kürsüsünde konuştu

Eğitimci Enver Yücel BM kürsüsünde konuştu
Spread the love

Birleşmiş Milletlerde tertip eden BM Medeniyetler İttifakı (BMMİ) Arkadaşlar Grubu Bakanlar Toplantısı’nda konuşan Enver Yücel, ırk, din, mezhep farklılıklarına dayanan çeşitliliğin son zamanlarda ötekileştirme sebebi olarak görüldüğünü ifade etti.

Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Kurulu Başkanı ve BAU Global Eğitim Başkanı Enver Yücel, Birleşmiş Milletlerin (BM) 74. Genel Heyet üst seviye senelik toplantıları hasebiyle BM’de tertip eden BM Medeniyetler İttifakı (BMMİ) Arkadaşlar Grubu Bakanlar Toplantısı’nda ‘Küresel Vatandaşlık Eğitimi’ konuşması yaptı.

Türkiye ve İspanya’nın sponsorluğunu üstlendiği toplantı, ABD Başkanı Donald Trump’ın ev sahipliğindeki Dini Özgürlüklerin Savunması toplantısının tertip ettiği 2 nolu Konferans salonunda meydana geldi.

BM kürsüsünde yaptığı konuşmada eğitim bünyesindeki izlenimlerini söyleyen Yücel, dünya genelinde karşı karşıya kalınan meselelerin esasında, insanların beraber, sulh içerisinde yaşayamaması, değişik inanç ve kültürlerin farklı emel ve çıkarlar için uygulanması olduğunu açıkladı.

Farklı kültür ve inanç üyelerinin hürmet, tolerans ve sulh içerisinde yaşayabilmesi için Medeniyetler İttifakı projesinde Türkiye Cumhuriyeti Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan ve İspanya külüstür başbakanı Zapatero’ya teşekkür eden Yücel, projenin henüz da gelişmesi ve kalıcı ve sürdürülebilir olması gerektiğine ilgi çekti.

“Sorunları aşmak için geleceğimizi inşa edecek olan çocuklarımıza iyi tek eğitim vermeliyiz” diyen Yücel, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Öğrenme, hayat maharetleri ve sosyal uyumu teşvik eden kuvvetli eğitim sistemleri kurmamız kuraldır.

Kendisini eğitime adamış biri olarak şunu söyleyebilirim ki, henüz iyi tek ileriki için çocuklarımızı erken yaştan ardından, karşılarındaki farklılıkları kötü ve düşman görme gibi eğilimlerden arındırarak eğitim verirsek, empati kültürünü daha çok kazandırırsak, ortak tek insanlığa ilişkin olma duygusunu geliştirirsek, o vakit bizi defa henüz güzel ve defa değişik tek ileriki bekler.

200 bini aşkın talebeye her düzeyde eğitim hizmeti gerçekleştiren küresel tek eğitim ağının kurucusuyum.

Birleşmiş Milletler çatısı altında eksper tesis ve enstitüleriyle işbirliği yapıyorum. Birlikte hayat kültürüyle alakalı projeler geliştiriyorum.” Dünyanın en ehemmiyetli konusunun beraber hayata kültürünün olmayışı olduğunu bildiren Yücel, “Bu amaca ulaşmak için global vatandaşlık programı tüm ülkelerin gündemine, eğitim müfredatlarına girmelidir.

Yine 2030 hedefleri paralelinde sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ülkelerin müfredatlarına eklenmeli ve ilkeleri yaşatılmalıdır. Bununla alakalı Türkiye’de ehemmiyetli çalışmalarım oldu.

Öncelikle tek medeniyetler belgeseli olarak ürettiğimiz, 100’ü aşkın ülke televizyonunda muhtelif dillerde gösterilen ve henüz üniversitemizde medeniyetler tarihi dersi olarak bulunan Batıya Doğru Akan Irmak projesi global çapta kapsayıcı tek muasırlık anlayışını işlemektedir.

Ortaya koyduğumuz esas kanaat, medeniyetler, dinler, hepsi insaniyet içindir, birbirine karşı avantajları kabul edilemez” şeklinde konuştu.