Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Eğitim yardımları artarak devam ediyor

Eğitim yardımları artarak devam ediyor
Spread the love

2019-2020 eğitim öğretim yılı başladı ve birçok öğrenci yeni dönemde devletten destek alıyor. Devlet başarılı ve zor durumda olan öğrencilere destekler veriyor. Ailesinin maddi durumu kötü olan eğitim masraflarını karşılamakta yeterli olmayan durumlarda devlet bazı destekler sunuyor. Destekler yeterli seviyede olmasa da her yıl artarak devam ediyor.

2019-2020 eğitim öğretim yılında verilen desteklerden 2 milyondan fazla öğrenci yararlanacak. Bu yıl ilk defa 1 milyar liralık destek verilecek. Ayrıca ailelere de eğitim destekleri artıyor. 100 bin aileye ekstra destek verilecek ve kırtasiye ücretlerinde de iyileştirmeler olacak.  Önlük, ayakkabı çanta ve kırtasiye gibi okul gereksinimlerine destekler verilecek.

Eğitim desteklerinden 2 milyon 200 bin öğrenci yararlanacak. Eğitime destek verilerine göre 2003 yılından bu yana 6 milyar liradan fazla harcama yapıldı. Her eğitim dönemi öncesinde verilen destekler artarak devam ediyor. Yeni eğitim döneminde de yenilikler de çok fazla 100 bin aileye ekstra eğitim desteği verilecek.

Lise eğitimi bilindiğini gibi zorunlu hale geldi ve eğitim desteğini alabilmek için öğrencilerin örgün eğitime devam etmeleri gerekiyor. Aileye verilecek desteklerde aranan ana şart eğitime devam edilmesi geliyor. Şartlı eğitim yardımı almaya başlayan aileler için öğrenciler üniversite eğitimi almaya başlasalar bile ailelere verilen destekler devam ediyor. Bu süreçte tek şart öğrencilerin eğitimlerine devam etmeleri oluyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı araştırma yaparak yoksul aileleri tespit edecek. Eğitime devam eden öğrencilerin ailelerine yardımlar en kısa sürede ulaştırılacak. Kadınlar, şartlı eğitim ve sağlık yardımları, eşi vefat etmiş kadınlara yönelik yardım, muhtaç asker ailelerine yönelik yardım, öksüz ve yetim yardımı, doğum yardımı ve çoklu doğum yardımı alabilecek.