Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Eboladan 1946 kişi hayatını kaybetti

Eboladan 1946 kişi hayatını kaybetti
Spread the love

KDC Sıhhat Bakanlığının nihai bilgilerine göre, 3 bin 69 kanamalı ateş vakasının gördüğünüz salgında, 2 bin 958 kişide ebola virüsüne rastlandı.

Bakanlık verilerinde, eboladan 1946 bireyin hayatını yitirdiği, 111 kanamalı ateşten ölüm vakasının da büyük ihtimalle eboladan kaynaklandığı aktarıldı.

Yapılan tedaviyle ebola virüsü taşıyan 918 şahıs sıhhatine kavuşurken, 94 hastanın ise rehabilitasyonu devam ediyor. ABD Milli Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü, geride bıraktığımız hafta, Dünya Sıhhat Teşkilatı eş güdümünde uygulanan inceleme kapsamında KDC’deki tahminen 700 ebola virüsü taşıyan hastalarda REGN-EB3, mAb114 ZMapp ve “Remdesivir” adlı ilaçların denendiğini duyurmuş, vakaların yüzde 94’ünde de tedaviye pozitif cevap alındığını izah etmişti.

Bir tür kanamalı ateşe meydan veren ebola virüsü, ilk defa 1976’da Sudan’ın Nzara ve KDC’nin Yambuku kentlerinde aynı anda salgınlarla meydana çıkmıştı.

KDC’deki salgın, Ebola Nehri yakınında bir köyde başladığı için rahatsızlığa bu nehrin ismi verilmişti. Ebola virüsü, Aralık 2013’te Batı Afrika’da yayılmıştı. Gine, Liberya ve Sierra Leone’de 2014-2017 senelerinde görülen salgında 30 bin şahsa virüs bulaşmış, bunlardan 11 bininden çoğu ölmüştü.

Ebola virüsü çoğu zaman Afrika ülkelerinde görülüyor. Kuraklığın yoğun olduğu ülkelerde yaşanan ebola yüzünden binlerce insan hayatını kaybetti. Bir çok ülke çok ciddi tehdit altında ve yardım bekliyor. Bakanlık verileri de olayın ne derece ciddi olduğunu ortaya çıkarıyor.

KDC Sıhhat Bakanlığının verileri de yürek burktu. 2 bin kişiden fazla insanda bu  virüs görüldü ve yayılmaya devam ediyor.  Elde edilen verilere göre şuana kadar 1946 kişi bu hastalıktan hayatını kaybetti.