Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Döner tehlike saçıyor olabilir

Döner tehlike saçıyor olabilir
Spread the love

Geleneksel Türk lezzetlerinden döner deyince fazlası şahıs için akan sular gözüküyor. Ancak eksperler, döner yapılırken de yenilirken de bazı kriterlere ilgi edilmesi gerektiğini belirtiyor. Döner yenilecek yerin tertemiz olup olmadığının oldukça önemli olduğunu ifade eden İç Hastalıkları Uzmanı Dr.

Mücahit Gür, “Et yenilecek yerin sirkülasyonu çok olmalı başka bir deyişle etin bekleme ihtimalinin az bulunduğu yerleri seçenek etmek gerekmektedir. Bilinen, emin yerlerde yemek henüz uygundur. Döner yapımında sarf edilen etin, bekletilmemiş, sıhhatli ve deneyimli şahıslar doğrulusunda tertemiz şartlarda yapması gerekli. Etin bekletilip bekletilmediğini kavramak zahmetlidir, baharat katarak onu yok edebiliyorlar. Ama etin rengi, parlak olması ve kokmaması kavramak için öncelikli kriterlerdir” diye konuştu.

Döner pişirilirken yakılmamasının önemini vurgulayan Dr. Gür, “Çünkü et defa piştiğinde meydana çıkan zararı dokunabilecek maddeler kanserojen tesir gösterebiliyor. Etin ne defa pişmesi ne de çiğ kalması istediğimiz bir şey değil. Çiğ tüketilirse de zararı dokunabilecek bakteriler etin içerisinde kalabiliyor ve mide, bağırsak hastalıklarına sebep veriyor.

Pişmemiş etin hazmedilmesi zahmetlidir, gastriti ve reflüsü olan kişilerin henüz da ilgi etmesi gerekli, çiğ tüketilen etler bu rahatsızlıkları harekete geçirir. Eti makul miktarda, vakitte pişirmek gerekiyor” dedi.

Uygun koşullarda saklanmadan, bekletilerek uygulanan etin zehirlenmelere yol açacağını ifade eden Dr. Gür, pişmemiş etin ishalde sindirim sistemi hastalığı olan dizanteriye kadar ehemmiyetli hastalıklara yol açabileceğini aktardı. Kırmızı etin çoğu vitamin ve mineral taşıdığını da bildiren Dr. Gür, “Demir, B12, çinko, selenyum gibi vitaminleri etten alıyoruz. Yanlış pişirme teknikleri etin bu özelliklerini kaybetmesine sebep veriyor. İyi pişmiş ve zararı dokunabilecek organizmalardan korunmuş diye tanımladığımız et, yanmamış 70 derece ve üstünde pişmiş ettir.

Etin ateşle dolaysız ilişki etmemesi gerekli. Ayrıca ateşte 10-15 saniye tutmak lazım olur.