Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Doğum kontrol hapları diyabet riskini arttırıyor

Doğum kontrol hapları diyabet riskini arttırıyor
Spread the love

Yapılan araştırmalar sonucunda doğum kontrol ilaçlarının diyabete neden olduğu ortaya çıktı. Avrupa diyabet araştırmalar Derneği’nin yapmış olduğu araştırmalara göre 22 yılda 80 binden fazla kadın bu testte katıldı.

Yapılan araştırmalar sonucunda tip 2 diyabet gelişimi riskin doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda saptandı. Fransa’da yapılan bazı tekniklerde 1992 – 2014 yılları arasında 83700 kadında fiziksel aktivite eğitim düzeyleri gibi unsurlar incelendi. Tip 2 diyabet gelişimi riskinin daha fazla olduğu ortaya çıktı.

Ailesinde diyabet bulunan kişiler kilolu ya da obezlerin polikistik Over Sendromu tanısı konmuş hastalarında Tip 2 diyabete yakalanma riskinin daha fazla olduğu tespit edildi. Yapılan çalışmalarda ergenliğe 14 yaşında giren ve ergenliğe 12 yaş ve daha erken girenlere göre Tip 2 diyabet gelişimin riskinin %12 daha az olduğu saptandı. 52 yaşından sonra menopoza giren kadınlarda Tip 2 diyabet girişiminin daha erken yaşta girenlere göre çok daha az olduğu ortaya çıktı.

Yapılan araştırmaların sonucu olarak doğum kontrol hapı kullanımı Tip 2 diyabet riskini arttırdığı ciddi şekilde tespit edildi. Kullanım yaşı hastaların kişisel alışkanlıkları sigara alışkanlığı fiziksel aktivite eğitim düzeyleri gibi unsurlar incelendi.

Yapılan araştırma toplamda 22 yıl sürdü ve 83 binden fazla kadın yapılan bu araştırmaya katıldı. Fransa ve Barselona’da düzenlenen araştırmalarda elde edilen resmi sonuçlar da açıklandı. Araştırmalarının sonucunda doğum kontrol hapı kullanımını Tip 2 diyabet riskini ciddi oranda arttırdığı tespit edildi.