Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Diz rahatsızlıkları son yıllarda arttı

Diz rahatsızlıkları son yıllarda arttı
Spread the love

İnsan ömrünün uzaması ve ihtiyar nüfusun yükselmesi, diz sorunlarının daha çok gündeme gelmesinde tesirli fakat uzmanlara göre, nihai senelerde genç insanlarda da sık karşılaşılan diz meselelerinin bu denli yükselmesinde en önemli faktör hareket etmeyen hayat tipi.

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travma Anabilim Dalı Öğretim Azası Prof. Dr. Mehmet Aşık, ntv.com.tr’ye yaptığı izahta, orta yaşı geçmiş popülasyonda tahminen 10 bireyin 3 ya da 4‘ünde diz sorunu yaşandığını açıkladı, seneden seneye da bu görülme sıklığı artmaktadır.

Yapılan tek çalışmada nihai 20 senede diz sorunları sıklığının %65 arttığı gösterilmiştir diye konuştu.

Doktor Mehmet Aşık, teknolojinin sağladığı basitlikler nedeniyle hareketsizliğin arttığını, bunun neticesi şeklinde de insanların daha fazla kilo aldığını ve diz etrafı kaslarının zayıfladığını söyledi:

Özellikle kilo meselesi tespit edilen, usulüne makul spor yapmayan ve ailesinde diz sorunu olan şahıslarda gelişen yaşla beraber diz sorunları görülme rizikosu henüz çoktur.

Dizlerimiz hayatımız süresince bütün beden ağırlığımızı taşımakta, bu sebeple alınan kilodan da en çok büyülenen eklemlerimizin başında gelmektedir. Diz sorunu ile müracaat eden hastalarımızda, %10’luk tek kilo kaybı dahi diz işlevlerini ehemmiyetli ölçüde iyileştirmekte ve ağrılarını gidermektedir.

Kilo vermek diz kireçlenmesi olan hastalarımızda tedavide en çok tesirli olacak faktörlerden bir tanesidir.

Bazı eksperler merdiven inip çıkmanın kilo muayenesi yönünden faydalı olduğunu belirtirken, kimileri merdiven çıkmanın diz mafsalını yıpratarak zarar verilen görüşünde.

Ortopedi Eksperi Dr. Aşık’ın değerlendirmesi ise şöyle: Merdiven çıkmak gün içinde harcanan enerjiyi çoğaltarak kilo muayenesi ve adale gücü sağlar, bu da diz ağrısı görülme sıklığını azaltmaktadır.

Ama bunu herkese genellemek doğru olmaz. Kişinin diz sıhhatine ve kilo vaziyetine göre merdiven çıkmak bazı durumlarda tam tersi etkiyle dizlere zarar verebilir.