Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Diyabet belirtisi olanlar dikkat etmeli

Diyabet belirtisi olanlar dikkat etmeli
Spread the love

Diyabet başka bir deyişle şeker hastalığında; pankreasın kafi çalışmaması sonucunda metabolizmayı tertip eden insülin hormonunun azalması, tamamıyla yokluğu ya da insülinin kafi ya da çok olduğu halde dokular doğrulusunda kullanamaması (insülin direnci) neticesi kanda şeker yükselir.

Kan şekeri değerlerinde 70/100 mg. normal, 100-125 mg. arası saklı şeker, 126 mg.ın üzerinde ise diyabet tanısı konur. Halsizlik, yorgunluk, ağız kuruluğu, defa su içme, sık idrara çıkma (özellikle geceleri birkaç defa), yaraların geç iyileşmesi, defa yemek yeme, kilo alma ayrı olarak kan şekerinin 300 mg.

Ve üzerinde bulunduğu hallerde yemek yemeye karşın kilo verme gerçekleşir. Gizli şekerde ise yemeklerden ardından uyku durumu, birdenbire acıkma, el ayak titremesi, kızgınlık, konsantrasyon güçlüğü, giderek kilo alma gibi farklı açıklanan görülür.”Tip 1 ve tip 2 diyabette kalıtsal etkenler epey etkilidir” diyen Dr. Füsun Özkutucu, “Tip 1 diyabet hastalarının 1.ve 2.derece çevrelerinde tip 2 diyabet olması, diyabet ilerleme tehlikesini çoğaltır.

Kişinin baba ya da kardeşinde Tip 1 diyabet varsa yüzde 6 oranında, annede var ise yüzde 3 oranında diyabet ilerleme olasılığı bulunmaktadır. Tip 2 diyabetli hastaların, 1.veya 2.derece yakınları arasında yüzde 25-50 oranında diyabetli hasta mevcuttur. Tip 2 diyabette hem kalıtsal etkenler, hatta obezite etkilidir” diye konuştu.

İç Hastalıkları Eksperi Dr. Füsun Özkutucu, diyabet çeşitleri ile ilgili şu verileri verdi: “Tip 1 diyabet (insüline bağımlı diyabet) genellikle çocuklarda ve gençlerde ani olarak başlar ve derhal şeker komasına yol açabilir.

Çok su içme, defa idrara çıkma, kilo kaybı, şuur bulanıklığı ile seyrederek komaya kadar gidebilir. Tip 2 diyabet (İnsüline bağımlı olmayan diyabet), genellikle yetişkin yaşta, şişman ve ailesinde şeker hastalığı olan şahıslarda gelişir ve henüz aheste seyirlidir.