Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Dini vakıflar eğitimi sarsıyor

Dini vakıflar eğitimi sarsıyor
Spread the love

Eğitim düzeneğinin senelerdir çözüm bekleyen meselelerinin devam ettiğini söyleyen Necip Vardal, “İkili öğretim, niteliksiz eğitim hizmeti, eğitimi özelleştirme stepleri, kalabalık sınıflar, karma eğitim karşıtı programlar, taşımalı eğitim, fiziki altyapısı yetersiz okullar, okullarda öğrenciler arasında ve öğretmenlere yönelik kötülük, talebelerin MEB eliyle dini cemaat ve vakıfların siyasal istismarına açık duruma getirilmesi, mülakata dayalı sözleşmeli öğretmenlik programı, norm kadro ve tayinlerde yaşanan meseleler, ataması yapılmayan öğretmenler gibi meselelerin bütün bu seneye da aktarılmıştır” dedi.

Eğitimde dönüşüm olduğuna değin tek idrak yaratıldığına ilgi çeken Vardal, “Gerçekte tek dönüşüm olup olmadığını görmek için birkaç alana bakmamız kafi. Bunlardan biri öğretmen yetiştirme ve istihdamıdır. Sözleşmeli öğretmen atamaları nihai atamalarla beraber surat bini geçmiştir. Bir başka biri yönetici atama süreci, mülakata dayalı yönetici atamalarıdır.

Liyakatli olanlar ya mülakatlarda verilen düşük puanlarla elenmekte veyahut muhtelif gerekçelerle başvuruları ret edilmektedir” diye konuştu. Okul harcamalarının her geride bıraktığımız sene istikrarlı tek şeklinde arttığını ifade eden Vardal, “Eğitim harcamaları, gittikçe bozulan gelir dağılımıyla beraber talebe velilerinin bütçesini önemli oranda zorlar duruma gelmiştir.

Bir senesi aşkın müddettir etkisini hissettiren ekonomik krizin de tesiriyle mecburî okul ihtiyaçlarında nihai tek sene içerisinde yüzde 15 ile yüzde 35 arasında artış ortaya gelmiş, bu vaziyet velilerin ekonomisini negatif etkilemeye başlamıştır.

2019-2020 eğitim öğretim senesi bakımından çocuk kitapları geride bıraktığımız sene aynısı devresine göre yüzde 14,90; deneme kitabı yüzde 16,30; okul çantası yüzde 18,20; başka kırtasiye malzemeleri %30,51; fotoğraf boyaları yüzde 33,11; okul defteri yüzde 33,73; kalem ücretleri ise yüzde 34,75 artış göstermiştir” ifadelerine yer verdi.

Vardal sözlerine şu şekilde devam etti:

“Dönemin başbakanı doğrulusunda 2019 senesi bitimine kadar bütün okullarımızda tekli eğitime geçileceği ifade edilmişken, bu gün Anadolu Liseleri çift eğitime geçmektedirler. İlimizde hatalı okullaşma politikaları sebebinden çoğu Anadolu Lisesi çift eğitime geçmek baskısı ile karşı karşıya kalmaktadır. İnönü Anadolu Lisesi, Selma Yiğitalp Anadolu Lisesi bunlardan bazılarıdır.

Şimdilik meselenin çözümü tüm alanların dersliklere dönüştürülmesi ve kalabalık sınıflarla çözülmeye çalışılmaktadır. 2019-2020 eğitim öğretim senesi 4 4 4 düzenlemesinin hayata geçirilmesinin 8.

Yılı olması hasebiyle bu sene LGS’ ye girecek talebe adedi yüzde 50 artış gösterecek ve 2020 senesinde LGS’ ye 1 milyon 800 bin talebe girecektir. 2019-2020 eğitim öğretim senesinde LGS imtihanına girecek 1 milyon 800 bin talebenin mağduriyet yaşamaması için lazım olan önlemler alınmalıdır.