Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Daha az ders daha çok etkinlik olacak

Daha az ders daha çok etkinlik olacak
Spread the love

2019-2020 eğitim-öğretim senesi 9 Eylül Haftanın ilk günü başlıyor. Bu seneden ardından tatillerle alakalı hem öğrencileri hatta öğretmenleri devasa farklılıklar bekliyor. Okullarda bundan sonra dört devre tatil olacak.

Teneffüs müddetleri uzayacak. Öğrenciler dizayn ve yetenek atölyelerinde ders işleyecek. Öğrenciler bundan sonra senede iki değil dört sefer tatil gerçekleştirecek. Yaz tatili 2 hafta kısalacak ve o 2 haftalık müddet ara tatil olarak talebelere verilecek.

1 haftalık ara tatiller nisan ve kasımda olacak. İlk ara tatil 18-22 Kasım 2019’da ilk yapılacak. Öğrenciler hafta sonuyla beraber 9 gün ara tatil gerçekleştirecek. 25 Kasım’da yine eğitim öğretime başlayacak öğrenciler yarıyıl tatiline ise 17 Ocak 2020’de girecek ve hafta sonlarıyla beraber toplam 16 gün yarıyıl tatili yapılacak. 2019- 2020 eğitim-öğretim senesinin ikinci devresi 3 Şubat 2020’de başlayacak.

06-10 Nisan 2020 tarihleri arasında ikinci ara tatil verilecek. 13 Nisan’da başlayacak ikinci devresinin ikinci yarısı 19 Haziran’da tamamlanarak 11 haftalık yaz tatiline girilecek. Ders müddetleri ise 40 dakika olmaya devam edecek. İkili eğitim veren eğitim kurumlarında da teneffüs müddetleri minimum 10 dakika olacak. Ayrıca ilköğretim kurumlarında talebelere sosyal etkinlikler için kılavuzluk yapılacak.

Eylül ayı sonu bakımından 69 ayını dolduran çocuklar ilkokul birinci sınıfa kaydedilecek. Ancak çocuğun gelişim vaziyetine bağlı olarak okula erken başlama ya da kaydın ertelenmesine olanak sağlanacak. Çocuğun gelişim vaziyetine göre eylül ayı sonu bakımından 66, 67 ve 68 maaş çocuklar velisinin yazılı talebi ile ilkokul birinci sınıfa kaydedilebilecek.

Ayrıca eylül ayı sonu bakımından 69, 70 ve 71 maaş olan çocuklara da velisinin yazılı isteği ile okul evveli eğitime yönlendirilmesi ya da kayıtlarını tek sene erteleyebilmesi olanağı verilecek. Velilerden kayıt erteleme için sıhhat raporu istenmeyecek. Bilhassa ilkokullarda öğrencileri yetenek merkezli eğitimlere yönlendirmek için Dizayn ve Yetenek Atölyelerinde (TBA) de ders işlenecek.

Bu atölyeler, talebelerin derste kuramsal olarak işlediği hususları programa dönüşmesine fırsat vererek derince öğrenmeyi destekleyecek. Uygulanan yeni tertip etme ile 2019-2020 eğitim-öğretim senesi itibarı ile mesleksel eğitim merkezi öğrencileri lise diploması alabilecek.