Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Çocuklarda şeker hastalığı artıyor

Çocuklarda şeker hastalığı artıyor
Spread the love

Şeker hastalığı geleceğin en korkutucu hastalığı olarak dikkat çekiyor. Kademeli olarak her yıl artış gösteren şeker hastalığı artık sadece yetişkinleri tehdit etmiyor. Çocukların şeker hastalığına yakalanma oranları da son dönemde arttı. Uzmanlar bu alanda araştırma yaparak çocukların ne sıklıkta bu hastalığa yakalandığını araştırdı.

Diyabet hastalığı en fazla hareketsiz yaşayan ve kötü beslenen insanları tehdit ediyor. Genellikle ileri yaş grubundan insanlar şeker hastası oluyor. Çocuklar şekerleme, çikolata, gofret gibi zararlı gıdaları çok ufak yaştan itibaren tüketiyor. Medikal Park Gaziosmanpaşa Çocuk Endokrinoloji Uzmanı Doç. Dr. Teoman Akçay, ailelere önemli uyarılarda bulundu.

Uzmanlar çocuklarda kilo kontrolünün yapılmasını istiyor. Haddinden fazla kilolu ve aşırı derece de yemeğe düşkün olan çocukların mutlaka araştırılması isteniyor. Fazla kilolar sonucunda çocuklarda da obezite artıyor. Bu süreçte farklı hastalıklarda çocukların peşini bırakmıyor. Bu hastalıkların büyük kısmını da diyabet oluşturuyor.

Uzmanlar son dönemde artan oyun bağımlılığı konusunda aileleri uyarıyor. Dijital oyunları çok sık oynayan ve bu oyunlara bağlı olan çocukların obezite sorunlarının çok daha fazla olduğunu söylüyor. Oyun bağımlısı çocukların diğerlerine oranla 2 kat daha fazla risk teşkil ediyor.

Aileler ve öğretmenlere ekstra iş düşüyor. Evde aileler okulda ise öğretmenler çocukların tükettiği gıdaları takip etmek zorunda kalacak. Abur cubur yemek yerine çocuklara daha fazla sebze ve meyve yedirmek gerekiyor.