Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Çocuklarda karın ağrısı apandisit belirtisi

Çocuklarda karın ağrısı apandisit belirtisi
Spread the love

Birçok çocuk zaman zaman karnım ağrıyor tarzındaki ufak yalanlara başvurabiliyor. Yemek yememek için ya da dikkat çekmek için yapılan bu taktik birçok zaman işe yarasa da çocuklar bazen yalan söylemiyor olabilir. Uzmanlara göre karın ağrısını hafife almamak gerekiyor. Karın boşluğunun sağ alt kısmında olan apandisit ilerleyen dönemde çocuklar için risk teşkil edebilir.

Bu konuyla alakalı uzmanlar da aileleri uyarıyor. Çocuklar takip edilmeli ve ağrının ne zaman başladığı, ağrının şiddeti, kusmanın olup olmadığı da tespit edilmelidir. Karın ağrısının birçok nedeni olabilir. Çocuklar dengesiz beslendiği için öğün dışında yenilen abur cubur tarzındaki gıdalarda bunu yaşatabilir.

Çocuk Cerrahisi Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Güngör ağrının sebebinin araştırılmasını ve ondan sonra müdahale edilmesini daha doğru buluyor. Kısa vadede cerrahi müdahale uygun olmasa da uzmanlar son çare olarak cerrahi müdahalenin de yapılabileceğini söylüyor.

Apandisit çocuklarda cerrahi karın ağrısı sebeplerinde birinci sırada yer alıyor. Çocuklar mutlaka uzman bir doktora giderek, tedavi olmalılar. Bu konuda ailelere büyük iş düşüyor. Doktorun yapacağı fiziki muayene bulguları sonrasında kesin teşhis konulabilir. Sadece muayenenin yeterli olmadığı dönemlerde de kan ve idrar tahlili, ultrason gibi testler de istenecek.

Basit bir karın ağrısı çocuklarda aslında büyük bir sorununda başlangıcı olabilir. Karın ağrısını geçiştirmemek ve doktora görünmek gerekiyor.