Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Çocuklara grip aşısı yaptırmak gerekiyor

Çocuklara grip aşısı yaptırmak gerekiyor
Spread the love

Eylül ayının gelmesi ve okulların açılmasıyla çocukları hastalıklardan savunacak tesirli tekniğin şebekesi olduğunu ifade eden Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Eksperi Prof.

Dr. Selami Süleymanoğlu, mevsimsel grip aşısının yaptırılmasını tavsiye etti. Çocukları hastalıklardan savunmak için tesirli yöntemlerden birinin şebekesi olduğunu bildiren Emsey Hospital Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Eksperi Prof.

Dr. Selami Süleymanoğlu, “Her ülke kendinde görülen hastalıklara göre şebekesi takvimi belirler. Türkiye’nin de şebekesi takvimi bulunmaktadır, düzenek de gayet iyi yürütülüyor. Eylül ayının sonu ve ekimin ilk haftası şebekesi için makul vakittir. Sağlık Bakanlığı’nın ‘ulusal şebekesi takvimi’ne koyduğu tüm aşıları çocuğumuza yaptırmak lazım” diye konuştu.

Gripten Aşı İle Savunmak Mümkün

Okulların açılmasıyla mikrop sezonunun da başladığını söyleyen Prof.Dr. Süleymanoğlu, “Bu enfeksiyonlardan biri mevsimsel griptir. Grip çocuğun 1 senede içerisinde geçireceği 6 ile 10 mikrop hastalığından bir tanesidir.

Grip aşıyla korunabilir tek hastalıktır. Diğer soğuk algınlığı rahatsızlıklarına göre gribin sağlığımız üstünde negatif tesirleri henüz fazladır. Bundan savunmak için mevsimsel grip aşısını öneriyoruz” dedi.

Grip Aşısı 6 Ay İle 19 Yaş Arası Her Çocuğa Yapılmalı

Risk grubunda bulunan çocukların ise kesinlikle grip aşısı olması gerekliliğini altını çizen Prof.Dr. Süleymanoğlu, “Her sene Türkiye’ye grip aşısı eylül sonu ekimin ikinci haftası arasında gelir.

Bu yılın mevsimsel grip aşısı ekim ayının birinci ve ikinci haftasında ülkemize gelmiş olacak.6 ay ile 19 yaş arasındaki tüm çocuklara grip aşısını öneriyoruz. Bazı riziko altında olan çocuklarımız var.

Onların kesinlikle şebekesi olması gerekmektedir. Astım, kalp ve kanser hastalığı gibi süreğen rahatsızlığı olan çocuklara, bağışıklık sistemi konusunda sorunu olan hastalara şebekesi kesinlikle yapılmalıdır” şeklinde konuştu.

Girip Aşısında Nasıl Tek Yol İzleniyor?

Grip aşısının çocukları tüm hastalıklardan korumayacağını ifade eden Prof.Dr. Selami Süleymanoğlu, “6 ay ile 36 ay arasındaki çocuklara yarım doz, 36 aydan büyüklere tam doz şeklinde yapılmalıdır.

İlk 9 yaşta ise şayet grip aşısı ilk kez uygulanıyorsa 1 ay arayla 2 doz olarak yapılmalıdır. 9 yaş ve üstü çocuklarda da tek doz kafi gerçekleşir. Aşıdan ‘bu yıl yaptırdık, çocuğumuz hiç soğuk algınlığı olmayacak’ gibi tek beklenti olmasın.

Aşı yalnızca influenza virüsünden korunmayı sağlar. Geriye kalan hastalıkları çocuk geçirecektir” dedi.