Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Çocuk gelişimi uzmanlığı nedir? Çalışma şartları nelerdir?

Çocuk gelişimi uzmanlığı nedir? Çalışma şartları nelerdir?
Spread the love

Bu meslek alanının kapsamında çocuklar yer almaktadır. Çocukların gelişimlerinin ve eğitimlerinin en iyi şartlarda sağlanmasını esas alan bu meslek dalı ile eğitim ve öğretimin ilk basamakları sağlanabilmektedir. Çocuk gelişimi uzmanlığı ile görevli eğitmenler, eğitime ve öğretime esas tüm bilgileri çocuklara verebilmektedir. Çocuklarla ilgilenen ve onlara eğitim sağlayan uzmanlar, sadece eğitimleri ile değil, gelişimleri ile de ilgilenecektir. Ailelerle sürekli olarak iletişimde olan çocuk gelişimi uzmanları, çocukların eğitim ve gelişim sürecini ailelerle birlikte yürüterek tam anlamı ile eğitimi ve öğretimin gereklerini yerine getirebilecektir. Eğitimin ailede başladığı süreçte, sürecin sağlıklı ilerleyebilmesi adına aileye de destek sağlayan çocuk gelişimi uzmanları, gerekli temeli çocuklara sağlayacak, aileye de çocuklarının gelişim sürecinde yapmaları gerekenler noktasında gerekli bilgilendirme ve yönlendirmeyi sağlayacaktır. Uzmanlar çalışmalarını Sağlık Bakanlığı bünyesindeki yerlerde ya da özel eğitim merkezlerinde en iyi şartlarda verebilmektedir. Özellikle gelişim sürecinde olan ve çeşitli sorunlar yaşamakta olan çocuklara eğitim ve destek sunabilmektedir. 

Çocuk Gelişimi Uzmanlarının Görevleri Nelerdir?

Çocukların gelişimi, ileri dönemlerinde sağlıklı bireyler olarak yetişebilmesi için öne arz etmektedir. Ailenin ilk gelişim ve eğitimi verdiği çocuklara çocuk gelişimi uzmanları da destek verebilmekte, onların daha sağlıklı ve bilinçli bireyler olabilmeleri yolunda görevlerini sağlayabilmektedir. 

  • Aileye danışmanlık hizmeti sunmak
  • Çocuk psikolojisi ve davranışlarını incelemek, onlara psikolojik destek sağlamak
  • Varsa çocukların olumsuz alışkanlıklarını tespit etmek ve bu alışkanlıklara çözümler üretmek
  • Çocuklara rehberlik eğitimleri sunabilmek gibi aileye ve çocuğa ilişkin eğitim, öğretim ve rehberlik hizmetleri çocuk gelişim uzmanları tarafından verilebilmektedir.

Gelişimin temelini oluşturan süreçte en iyi destek bu uzmanlar tarafından sağlandığında çocuklardaki sorunlar en az zararla çözümlenebilecektir. 

Çocuk gelişimi uzmanlığı nedir? Çalışma şartları nelerdir?

Çocuk Gelişimi Uzmanı Nasıl Olunur?

Çocukların gelişimleri, eğitimleri ve çocukluk sürecinde yaşamakta olduğu problemlerle ilgilenen çocuk gelişimi uzmanları, 0-12 yaş aralıklarındaki çocukların sorunsuz bir çocukluk sürecinden geçmesini sağlayabilecektir. Peki, çocuk gelişimi uzmanı olabilmek için alınması gereken hizmetler neler olmaktadır? Çocuk gelişimi uzmanlığı için çocuk gelişimi eğitimlerinin alınmış olması gerekmektedir. Lise ve üniversite süreçlerinde çocuk gelişimi bölümleri ile bu uzmanlığı alabilmek mümkün olmaktadır. Uzman adayları, çocuklar için düzenlenen eğitim ve seminer süreçleriyle, yüksek lisans vb. eğitimlerle çocuklar için aldığı üniversite eğitimini destekleyerek uzmanlıklarını alabilirler. Lise eğitimi alanlar da iş alanı bulabilmektedir. Ancak lisans ve üstü eğitimlerle iş alanlarının daha açık olabileceği bir gerçektir. Hem maaş hem de iş alanı açısından lisans ve üstü eğitim alanların önü daha açık olabilmektedir. Meslek liseleri bu eğitimi verebildiği gibi, sonrasında hemen hemen tüm üniversiteler çocuk gelişimi üzerine kurulu bölümleri ile gerekli eğitimi verebilmektedir. Hem devlet hem de özel üniversitelerde bu alanda eğitim veren bölümler bulunabilmektedir. Eğitim ve seminerler de aynı şekilde verilebilmektedir. 

Çocuk Gelişimi Uzmanlığı Maaşları 

Çocuk gelişimi uzmanlığını yürütmekte olan çalışanların, eğitim durumu ve çalıştığı yere göre maaşlarında farklılıklar görülebilmektedir. Nitekim lise ve üniversite mezunları bu işi yürütebildiği gibi devlet ve özel kurumlarda da bu iş alanı sağlanabilmektedir. Dolayısı ile eğitim seviyesi, uzmanlık deneyimi ve çalışma mekânı alınacak maaş üzerinde de etki yaratabilecektir. Nitekim özel kurumlarda asgari ücret ve üstünde bir ödeme sağlanarak uzmanlara çalışma alanı yaratılabilmektedir. Aynı şekilde devlet bağlantılı kurumlarda da eğitim düzeyini karşılayabilecek ve asgari ücretin üstünde bir ödeme çocuk gelişimi uzmanlarına verilebilmektedir. Deneyimler sağlandıkça elbette ki maaş artışları her iki kurumda da gözlenebilecektir.