Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Cilt kuruluğu hastalık habercisi

Cilt kuruluğu hastalık habercisi
Spread the love

Guatr denince çoğunlukla tiroid dokusunun normalden devasa boyutlarda olması anlaşılsa da bu her vakit için geçerli tek vaziyet değildir. Dokunun büyüklüğü yaşa, cinsiyete, alınan iyot miktarlarına göre değişiyor.

Hatta toplumlara ve bölgelere göre de tiroid dokusunun büyüklüğü değişik olabiliyor. Tiroid hastalıklarının iyot eksikliğine, ailevi eğilime ve günlük hayat koşullarından kaynaklanan şahsi özelliklere bağlı meydana çıkabileceğini ifade eden Genel Cerrahi Doktoru Op. Dr.

Sarper Işıksel, “İyotlu tuz tüketimi tiroid dokusunun gereksinimleri için düşünülmüş olup sıhhat bakanlığı doğrultusunda iyotlu tuz üretimi ve uygulanması özendirilmiş, yasalarla desteklenmiştir.

Herkes iyotlu tuzun yararlı olduğunu bilir fakat faydasının ne olduğunu bilmez. Özellikle çocuk yaşlarında kesinlikle iyotlu tuz kullanmak gerekir. Tiroid dokusunun hastalıkları demek olan guatr iki takımda incelenir. Birinci takımda iyot eksikliği neticesi meydana çıkan endemik guatr bulunmaktadır.

Ülkemizde; Karadeniz İli, Uşak, Ödemiş gibi bölgelerde bazı durumlarda tüm tek köy ahalisinde görülebilen böyle guatr bulunmaktadır. Buralarda toprakta ve sudaki iyot miktarları defa düşüktür ve bu da guatr hastalığına neden olmaktadır. İkinci takımda spora dik başka bir deyişle nonendemik guatr bulunmaktadır.

Bu tip guatrlarda iyot eksikliği mevzubahis değildir” şeklinde konuştu. Guatr hastalığının hormon seviyesine göre üç takımda incelendiğini belirten Medicana Bahçelievler Hastanesi Genel Cerrahi Doktoru Op. Dr. Sarper Işıksel şunları söyledi: “Tiroid dokusu asal olarak triiyodotironin, tiroksin adlı iki adet hormonu salgılar.

Bunlar T3 ve T4 şeklinde de bilinirler. İşte guatr bu hormon düzeylerine göre üç takımda incelenirler. Birinci takımda normal düzeyde T3 ve T4 salgılanan guatrlar yer alır. Normal düzeyde hormon salgılayan guatrlar, ismi üzerinde hastalarda boyunda şişlik dışında hiçbir şikayete neden olmaz. İkinci takımda çok hormon salgılayan, başka bir deyişle çok T3 ve T4 yapan guatr’lar yer alır.

Bunlara Hipertiroidi adı verilir. Halk arasında “zehirli guatr” olarak tanımlanır. Ancak kesinlikle ki bu guatr zehirli değildir, yalnızca yakıştırma tek isimdir. Kanser ile de alakası yoktur. Zehirli denmesinin nedeni hastalarda çarpıntı, kilo kaybı, kızgınlık, gözlerde fırlama, ellerde titreme, gelenek düzensizliği gibi defa etkileyici hastayı defa rahatsız eden kötü geri bildirimler vermesidir.

Hipertiroidi rehabilitasyonu ilaçla ve ameliyatladır. Hastalar operasyondan evvel hormon seviyelerinin normale indirilmesi için uzun süreli tek ilaç tedavisine gereksinim duyabilirler. Üçüncü takımda az hormon salgılayan guatrlar yer alır. Az hormon salgılayan guatrlara hipotiroidi adı verilir.