Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Büro Yönetimi sertifikası ne işe yarar?

buro-yonetimi-sertifikasi-ne-ise-yarar
Spread the love

Özel ve kamu kuruluşlarında iş fırsatları bulunan Büro Yönetimi mesleğinde, yazışmalardan sorumlu ve ofis bilgilerine dayalı detaylarda vardır. Genel olarak bir büro yönetimi personelinde Microsoft Office programları ve evrak yazışmalarının tecrübeli çalışması olmalıdır. Eğitim olarak elde edilen büro yönetimi mesleğinde gereken tüm bilgiler en ince ayrıntısına kadar verilmektedir. Bu şekilde edinilen meslek ile iş fırsatlarını değerlendirmek daha güvenli olmaktadır. Kamu kuruluşlarında da avantajlı olarak iş bulabilmek büro yönetimi ile mümkündür.

Büro Yönetimi Mesleği Nasıl Edinilir?

Her meslekte gerekli olan büro personeli, diğer firma ve kamu kuruluşları ile aradaki yazışmayı takip eder. Aynı zamanda idari ofis ve üst düzey yöneticileri de bu durumdan haberdar eder şeklindedir. Meslek olarak büro yönetimi için ön lisans ya da lisans programlarında bulunmak gerekiyor. Genel olarak 2 yıl eğitim öğretim sonrasında ofis personeli olarak çalışma da sorunsuzdur. Büro yönetimi personeli olarak bulunan kişiler;

  • Büro yönetimi öğretmenliği
  • Sağlık kurumları işletmeciliği ve yönetim bilişim sistemleri 
  • Halkla ilişkiler
  • Halka ilişkiler ve tanıtım gibi lisans programlarına da yatay geçiş yapabilmektedir. 

Bu şekilde kariyer planlaması yapmak da farklı meslek için değerlendiriliyor. Aynı zamanda büro yönetim personeli mevcut olarak bulunduğu firmalarda da yükseliş göstermektedir. Üst kademelere kadar ilerleme sağlayan büro personellerinde tüm lisans programları da değerlendiriliyor.

Büro Yönetimi sertifikası ne işe yarar?

 

Büro Yönetimi Çalışma Şartları ve Detayları

Büro yönetimi personelleri resmi evraklar ile alakalı olarak çalışma gösterdiklerinden özel firmalarda olsalar dahi çalışma saatleri aynıdır. Bu nedenle ofis personeli şeklinde değerlendirilmektedir. İş yükü olarak tüm ofis işlemlerine hakim olarak çalışma göstermektedir. Aynı zamanda sekreterlik işleri içinde büro yönetimi personelleri tercih edilebilir. KPSS sınavının başarı ile verilmesi sonrasında da kamu kuruluşlarında 657 kanuna göre belirlenen haklara sahip olmak söz konusudur. Ofis içerisinde bulunan tüm işlere hakim olan büro personeli yerine göre ofisin genel bakım işlerinde de bakabilmektedir. Bu durum daha çok özel firmalarda yapılmaktadır. 

Özel firmalarda yapılan büro yönetimi personeli firmanın tüm işlemlerini kapsamaktadır. Eğitimi alınarak yapılan meslek grubu olarak da değerlendirildiğinde kariyerin yükselmesi söz konusu olabilmektedir. Meslek elemanı olarak da değerlendirilen çalışma gruplarında firmanın yoğunluğuna göre hafta sonu ve mesai saatleri sonrası da çalışma görülebilmektedir. Bu durum firmaya göre mesai kazançları şeklinde de alınabilmektedir.

Büro Yönetimi Ne İş Yapar?

Geniş kapsamlı bir çalışma ortamına sahip olan büro yönetimi olarak bulunan personeller kamu kuruluşlarında;

  • Üniversitelerde
  • Vakıflarda
  • Kamu kurumlarında
  • Belediyelerde 
  • Derneklerde
  • Özel sektör firmalarında tüm ofis işlerini yapabilmektedir.

Ofis işleri arasında bulunan düzenleme, yazışma ve rapor etme şeklinde de devam etmektedir. Hatta rapor edilen bilgilerin depolanması da bu alanda büro yönetimi personeli tarafından gerçekleşmektedir. Bu meslek üzerinden yükselmeyi tercih eden kişiler içinde yukarıda bulunan meslekler değerlendirilebiliyor. 

Büro Yönetimi Personeli Maaşları

Güncel olarak özel sektörde asgari ücret üzerinden değerlendirilen büro personeli maaşları, büyük firmalarda mesai saatleri ile kazançlı olabilmektedir. Bu durum kamu kuruluşlarında daha fazla olduğu gibi mesai saatleri de yüksek kazançlı olarak elde ediliyor. Genel anlamda 2.182 TL olarak kazanan meslek en fazla 3.300 TL şeklinde kazanç olabilmektedir. Birçok firmanın ofisinde çalışma imkanı bulunan büro personelinin iş bulma alanları da oldukça fazladır. Kamuda da iş çeşitlerinin fazla olmasında büro personeli ihtiyacı sürekli şekilde olmaktadır. KPSS puanı ile değerlendirilen memurluk durumu ortalama bir kazanç ile sonuçlanıyor.