Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Böbrek kanseri riskleri belli oldu

Böbrek kanseri riskleri belli oldu
Spread the love

Böbreklerde kötü huylu hücrelerin büyümesi neticesi meydana gelen böbrek kanseri, nihai 20 senede dünya genelinde gittikçe artıyor. Son evrelere kadar seyrek sendrom veren böbrek kanserinin sebebi ise tam anlamıyla bilinmiyor.

Obezite, nikotin kullanımı ve yüksek tansiyon gibi nedenlerin neden olduğu varsayılan böbrek kanserinden savunmak için ise başka kanser türlerinde bulunduğu gibi riziko faktörlerini azaltmak gerekmektedir.

Böbrek urlarının yüzde 90’ının kötü huylu olduğu halde böbrek içindeki tek urun iyi huylu da olma ihtimalini söyleyen İşgören, Son 20 senede dünya genelinde böbrek kanseri vakalarının adedi gittikçe artmaktadır.

Başka nedenlerle uygulanan ultrasonografi ve bilgisayarlı tomografi gibi görüntüleme yöntemlerinin daha fazla kullanılmasıyla erken aşamada daha çok böbrek kanseri tespit edilmektedir. Böbrek kanseri sık sık 60-70 yaşları arasında görülür ve erkeklerde iki kat henüz yaygındır diye konuştu.

Pek defa kanser türünde bulunduğu gibi böbrek kanseri nedeninin de tam anlamıyla bilinmediğini açıklayan İşgören, uygulanan çalışmalarda kimi faktörlerin riziko oluşturabileceğini söyleyerek, “İleri yaş, her kanser türünde bulunduğu gibi böbrek kanseri teşekkülünde da ehemmiyetli tek etkendir.

Tütün ve tütün ürünleri kullananlarda böbrek kanseri iki kat daha fazla görülür. Günlük tüketilen oran arttıkça ve tüketim müddeti uzadıkça riziko henüz da yükselir. Özellikle bayanlarda görülen Obezite kansere yakalanma tehlikesini artırır. Yüksek tansiyon hastalarında üç kat daha fazla görülmektedir.

Böbrek yetmezliği hasebiyle derli toplu diyaliz yapılan hastalarda böbrek kistleri ve böbrek kanserleri daha fazla görülür. Kalıtımsal kimi hastalıklar ile doğan şahıslarda böbrek kanseri ilerleme rizikosu bariz şeklinde artar. Bu hastaların ve ailelerinin yakın takibi tavsiye edilir.

Daha evvel rehabilitasyon emeliyle ışınım rehabilitasyonu uygulanmış veyahut farklı tek sebeple radyasyona maruz kalmış şahıslarda böbrek kanseri ilerleme rizikosu yüksektir.

Çelik endüstrisi, petrol, kadmiyum, mermi endüstrisi çalışanları ve asbeste maruz kalanlarda böbrek kanseri rizikosu artar dedi.