Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Bitki diyeti hastalığı tetikliyor

Bitki diyeti hastalığı tetikliyor
Spread the love

Yapılan araştırmalara göre bitkisel kaynakların çoğunlukta bulunduğu diyetin uygulanması şişmiş eklemleri ve romatoid artrit (RA) ağrısını rahatlatabildiği neticeleri bulunmaktadır.

RA, otoimmün orijinli olup, eklemlerin iltihaplanmasından kaynaklanan ağrılı tek mafsal hastalığıdır ve dünya genelinde 100 şahıstan 1’ini etkiler. Hem kalıtsal yatkınlık hatta hayat tipi etkenleri hastalıkta etkilidir. Diğer etkilendiği noktalar ise mikrop, diyet ve bağırsak florası gibi faktörlerdir.

Diyetin tesir etmesi, besin moleküllerinin bakterilerin savunmaları kırmasına ve kan akışına girmesine destur veren bağırsak bariyerinin gücünü azaltabileceği yöndedir. Romatoid Artritli hastada enflamasyon istemediğimiz tek neticedir. Diyetin RA’yı etkilediği tek farklı mekanizma, çok şişman olmanın, bedenin RA ilaçlarına verilen cevabı azalttığına dairdir. Bu nedenle RA’nın yönetilmesinde diyet farklılığı ehemmiyetli olabilir.

Akdeniz tarzı beslenmenin başka bir deyişle genellikle bitkisel kaynakları sahibi olan tek diyetin RA’ nın semptomlarını manalı ve meblağlı şeklinde azalttığı neticesine varıyoruz. Kan testleri, enflamasyonda, C-reaktif protein (CRP) ve TNF-α gibi yüksek ihtiyar diyetlerde ya da işlenmiş et diyetlerinde imal edilen henüz yüksek seviyelerde kimyasallar gösterir, enflamasyonu azaltmak için hayvansal gıdadan uzaklaşıp, bitkisel kaynaklara yönelmeniz gereklidir.

Yapılan çalışmalarda RA’lı kişiler için az ihtiyar ilk olarak bitkilere dayanan bir diyetin düşük yağ ve yüksek lif içeriğinin, CRP ve iltihaplanma azalmasının yanında ağrı ve şişliğin azalmasına neden olduğunu da ileri sürdüler.

Aşırı şişman kişiler RA için yüksek risk altındadır. Hücrelerde defa çok yağ bulunması, yüksek iltihaplanma civarlarına sebep gerçekleşir. Ağırlık taşıyan eklemlerdeki ilave olarak ağırlık, bu bölgelerdeki iltihaplanmayı da kötüleştirir. Bitki bazlı diyetlerde insanların kilo vermesi henüz mümkündür. Bir farklı çalışmada, ferdin 18 yaşından çok şişman olması halinde erişkin yaşına göre% 50 RA rizikosu gösterilmiştir.

Bu nedenle kilo kaybı, hormonsal ve yağla temaslı immün fonksiyon bozukluklarını stabilize edebilir. Kilo kaybı, nebat bazlı diyetlerde tesirli tek şeklinde sağlanır. İnsan bağırsağındaki mikrobiyal ekosistem sıhhat ve hastalıkta kilit rol alır. Diyet lifi bağırsak mikropları doğrulusunda parçalanarak bağırsak hücrelerinin sağlığını savunmaya yardımcı olurlar. Doğru tek menü farklılığı ile mafsal ağrısı, şişme ve başka efkâr verici semptomların iyileşebileceğini biliyoruz.