Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Atanamayan ziraat mühendisleri meclis gündemine girdi

Memur paketi hazırlanarak TBMM’de kanunlaştırılabilir
Spread the love

Cumhuriyet Halk Partisi Hatay milletvekili Avukat Suzan Şahin, sağlıklı gıda üretimi ve denetimi için kilit rol oynayan ziraat, gıda, su ürünleri mühendisleri ve veteriner hekimlerin kamuya atanması konusunda verilen sözlerin tutulmadığını söyleyerek bu konuyu meclisin gündemine taşıdı.

CHP Hatay Milletvekili Av. Suzan Şahin, ülkemizin tarım alanında çok sayıda dünyada değeri olan ürünün yetiştiğini, bu ürünlerin daha sağlıklı ve günümüz şartlarına uygun olarak üretilmesi için ziraat mühendisleri, gıda, su ürünleri mühendisi ve veteriner hekim, teknisyen ile teknisyen kadrolarının önemine değindi. Ekonomik iyileşmenin bu kadroların güçlü olmasına endeksli olduğunu söyleyen vekil, 2016 yılından beri kamu atamaları konusunda verilen sözlerin yerine getirilmediği savundu.

Eski Bakan Fakıbaba Döneminde Alım Olmadı

Daha önceki Bakan Ahmet Eşref Fakıbaba döneminde hiç alım olmadığını hatırlatan Şahin, daha önce bakanlığın personel alımlarındaki eksikliği başka kurumlara yıktığını iddia etti. 2018 yılından günümüze kadar beklentileri karşılayacak bir alım olmadığını belirten vekil, Tarım ve Orman Bakanlığının Aralık 2017 tarihinde 3500 personel ve Şubat 2018 tarihinde 10 bin 551 personel alması sözünü yerine getirmediğini ifade etti. Konu ile ilgili 27 aydır bir gelişme olmadığını belirten Şahin,  ziraat mühendislerinin beklediğini söyledi.

Tarım ve Orman Bakanına Sordu

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, Tarım ve Ormancılık Bakanı için şu soruları sordu;

  1. Tarım ve Orman Bakanlığındaki faal ziraat mühendisi sayısı.
  2. 2013 ile 2019 yılları arasında ülkemizde bulunan üniversitelerden mezun olan ziraat mühendisi sayısı.
  3. Bakanlığın personel ihtiyaç planlaması yapma yöntemi. 2019-2020 yılları için planlanan atama sayısı, atamanın ne zaman olacağı ve açık kadro sayısı.
  4. Atama talebinin üniversiteden mezun olan öğrenci sayısına dikkat edilerek yapılıp yapılmadığı.
  5. Ziraat mühendisi ataması için Hazine ve Maliye Bakanlığına talep durumu.  İstenen kadro sayısı.
  6. Şubat 2018 tarihinde verilmiş olan 10 bin 551 ziraat mühendisi atama sözünün yerine getirilip getirilmeyeceği konularında sorulan soruları tüm ziraat mühendisleri gibi bizler de dört gözle bekliyoruz. Gerekli haberi yanıt gelir gelmez sizinle paylaşacağız.