Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Antibiyotiklerin zararları bilimsel çalışma ile gözler önüne serildi

Antibiyotiklerin zararları bilimsel çalışma ile gözler önüne serildi
Spread the love

Uzun yıllardır antibiyotiklerin birçok zararı olduğu bilim insanları tarafından belirtiliyor. Bu çerçevede birçok bilimsel çalışma yapılmış olup, bu çalışmalarda antibiyotik kullanımın nerelere zararlı olduğu açıklanmaktadır. Son olarak British Columbia Üniversitesi’nde yapılan çalışma ile birlikte Ciprofloxacin ya da Cipro gibi florokinolon sınıfı antibiyotikleri kullanımı sonrası kullananlarda şu sorunların ortaya çıktığı belirtiliyor. Özellikle de ana atardamar ve mitral yetersizlik gelişme oranının normal hastalara göre 2,4 kat fazla olduğu ortaya çıkmıştır.

Florokinolon Sınıfı Antibiyotikler Zararlı Mı?

Yapılan bilimsel çalışmalar sonrasında florokinolon sınıfı antibiyotiklerin amoksisilin grubuyla karşılaştırılması sonrasında 30 günlük kullanım içinde risklerin çok daha ciddi oranda olduğu belirlendi. Mahyar Etminan tarafından yapılan açıklamaya baktığımızda ise bu durum daha çok vahim olduğu görülüyor. Mahyar Etminan antibiyotik sınıfı enfeksiyonlar başta olmak üzere çok yararlı olsa da birçok açıdan da yetersiz olduğunu söylüyor. Yersiz reçete edilerek kullanılması sonrası ciddi kalp sorunlarının görülebildiği beliriliyor.

Araştırma İki Şekilde Ele Alınmış

ABD Gıda ve İlaç İdaresi’nin (FDA) ve ABD’de özel sağlık sigortası şikayetlerinin araştırma ve verilerinde ortaya çıkan 30 gün önce florokinolon sınıfı antibiyotik kullananlarda şu durumların görülmesi dikkat çekmiştir. Geriye dönük 31 ila 60 gün başta olmak üzere bu sürenin 61 ila 365 gün ayrı şekilde ele alındığı açıklamada florokinolona maruz kalanlar belirlendiği görülmüştür. Ana atardamar ve mitral yetersizlik gelişme oranının normal hastalara göre fazla olduğu ortaya belirlenmiştir.

Araştırmada yer alan hastalardan 12 bin kişi de valvüler regürjitasyonu yer alması ve 125 bin hastanın ise kontrol kısmında yer aldığı belirtilmiştir.  Çalışmanın tüm detaylar yayımlanan Journal of the American College of Cardiology dergisinde ilgililer için çok kapsamlı şekilde paylaşılmıştır.