Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Antibiyotik kullanırken tüketilmemesi gereken besinler

Antibiyotik kullanırken tüketilmemesi gereken besinler
Spread the love

Antibiyotik kullanmak insanlar için son derece zordur antibiyotiklerin tamamı doktor kontrolü ile kullanılmalıdır. Doktorun vermediği antibiyotikleri kullanmak ise insan sağlığına ciddi şekilde tehlike altına sokabiliyor.

İyileşmek için kullandığımız ilaçların özellikle antibiyotiklerin yanında aldığımız takviyelerinde önemi son derece fazla hastalık döneminde vücut direncini arttırmak için bazı besinleri ve bitkileri daha fazla tüketebiliriz. Konu ile alakalı iç hastalıkları uzmanı Dr. Ergün Kasapoğlu da ilaçlarla birlikte tüketilmemesi gereken takviyeleri ve yanlış tüketilen hakkında açıklamalar yaptı.

Greyfurt

Greyfurt 50’den fazla ilacın etkisini kaybetmesi neden oluyor. Birçok insan greyfurdu severek yemesine rağmen Antibiyotik kullanırken tüketmemek de yarar var ilaçlarla birlikte tüketildiği zaman zarar verebiliyor.

Süt

İçerdiği kalsiyum ve magnezyum insan vücuduna çok sayıda faydası bulunan süt antibiyotikle kullandığınızı zaman yarardan fazla zarar verebiliyor. Her antibiyotik de olmasa da belli başlı antibiyotiklerle birlikte süt kullanımı kesinlikle yasaktır.

Çikolata

Bitter çikolata insanın uykuya dalmasına yardımcı olabiliyor. Ayrıca sakinleştirici etkisi de var. Özellikle depresyon tedavisinde iken alınan fazla çikolata tansiyonunun yükselmesi neden olabiliyor. Çikolata bazı uyarıcı ilaçların gücünü arttırıyor. O yüzden kullanımında sorun yaşanacak ilaçlarla birlikte tüketilmemesi gerekiyor.

Kahve

Anti ilaçların içerdiği etken maddeye göre bazı hastalar ilaç etkileri azalırken alırken bazı ilaçların da yan etkisini arttığı biliyor.

Yapılan bir araştırmaya göre ilaçların sadece %50’ si reçete edildiği gibi kullanılmıyor. Birçok insan çoğunlukla ihtiyaç duyduklarından daha az dozlarda ilaç tüketiyor bu da yanlış olduğunu gösteriyor. Eğer Antibiyotik kullanırken yapmanız gerekenler hakkında yeterince bilgi sahibi değilseniz doktorunuza danışarak Antibiyotikle birlikte hangi gıdaları ya da bitkilerle tüketebileceğinizi öğrenebilirsiniz.