Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Anne baba korkusu çocukları okuldan soğutuyor

Anne baba korkusu çocukları okuldan soğutuyor
Spread the love

Anne babalar çocukların okul hayatlarında başarılı olmasını istiyor. Çocuklar için okul hayatı zaten yeterince zor birde anne baba, baskısı çocukların okul hayatında sorunlar yaşamasına neden olabiliyor. 18 milyon öğrenci 9 Eylül Pazartesi günü okula gidecek. Okul hayatında başarı isteyen öğrenciler stresle mücadele etmek zorunda kalıyor. Birde anne baba korkusu bunlarla birleşince çocukların büyük kısmı okuldan soğuyor.

Başarılı olabilecek miyim? Kaygısı yaş ilerledikçe daha fazla artıyor ve çocukları olumsuz şekilde etkiliyor. Daha küçük yaşlarda çocuklar okulda başarılı olmaktan başka çareleri yokmuş gibi bir durum içerisine düşünce sadece okul hayatında değil bütün hayatları boyunca başarıyı yakalamakta zorluk çekiyorlar.

Anne babalara bu durumlarda büyük iş düşüyor. Çocuklara destek olmak ve onlara her zaman özgüven verici cümleler kullanmak gerekiyor. Okul fobisi aslında daha hemen birinci sınıfta başlıyor. Bu dönemde okulda başarılı olamamaktan korkan çocuklarda baş ve karın ağrısı sık sık görülüyor. Eğer çocuğunuzda da benzer durumlar varsa kesinlikle destek almalısınız.

Mektebim Koleji Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü Koordinatörü Sesil Kalender bu süreçte baş ve karın ağrısının sık sık görüldüğünü söylüyor. Bu süreç öncesinde aslında çocuklar eskiye nazaran kendilerini daha yalnız ve hassas hissediyorlar. Yani başarısız olma korkusu ve ailelerine okul hayatında başarısız olabileceklerini söyleme hissi yalnızlık ile başlıyor.

Bu gibi durumlarda velilere çok ciddi görevler düşüyor. Okula gitmediğinde çocuğunuza ceza vermek yerine gittiği günlerde ne kadar başarılı olduğunu anlatın. Okul ya da öğretmenler hakkında olumsuz şeyler söyleyecekseniz bunu çocuğunuz olmadığı anlarda yapın.

Çocuğunuzun okulda başarısız olduğu ya da olumsuz bir tepkisinde onu bir gün okula göndermeyin. Benzer sorunları bir daha yaşamayacaksınız.