Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Amasya Tıbbi Sekreterlik Kursu

Kırıkkale Tıbbi Sekreterlik Kursu
Spread the love

Sağlık hizmetleri günümüzde üst düzey olarak sunulmaktadır. Bu alanın sürekli olarak gelişmesi yeni personel ihtiyacını da beraberinde getiriyor. Bunun için bu alanda tercih edilen bölüm tıbbi sekreterlik olarak öne çıkıyor. İster devlet hastaneleri isterseniz de özel hastanelerde bu bölümde çalışma fırsatı elde edebilirsiniz. Hastanelerin evrak işlerinin yürütülmesine olanak sağlayan bu bölümde çalışmak size birçok artı değer kazandıracaktır. Bu bölümde hızlı bir iş bulmak isterseniz tıbbi sekreterlik kursuna gitmeniz gerekir. Bu kurs sonucunda size sertifika verilir. Bu sertifika eğitim aldığınızı gösterecektir.

Tıbbi Sekreter Ne İş Yapar

Hastanede evrakların düzenlenmesi, kayıtların kontrol edilmesi gibi işlemlerden sorumludur. Evrak işleri hastanede düzenli olarak yapılır. Bunun için titizlik isteyen bir konu olarak karşınıza çıkar. Servise gelen hastaların kayıtlarının oluşturulması, yatış ve çıkışların yapılması gibi tüm aşamaları bu bölüm yerine getirir.

 • Hastanenin arşivini düzenler
 • Hastanenin ve çalıştığı servise giriş yapan hastaları, yapılan tedaviyi, taburcu olan hastaları, ölenleri vb. kaydeder ve düzenler.
 • Hastanede çalıştığı serviste hasta kaydını ve taburcu işlemlerini sürdürür.
 • Çalıştığı servise yeni gelen hastaları, taburcu olan hastaları doktora bildirir.
 • Çalıştığı servisinin istatistik verilerini düzenler.

Bu kayıtların düzenli olarak yapılması hastanede bilgi akışının da kaliteli olmasına yardımcı olur. Düzenli bir şekilde istenilen bilgiye de hızlı bir şekilde ulaşım sağlanabilir. Tüm bu işleri tıbbi sekreter profesyonel bir şekilde yerine getirir.

Kimler Tıbbi Sekreter Olabilir

Tıbbi sekreter olmak için herhangi bir eğitim şartı aranmıyor. Bundan dolayı kendine güvenen ve bu alanda çalışmak isteyen herkes başvuru yapabilir. Dikkat etmeniz gereken en önemli detay sağlık kuruluşları yoğun olarak çalışırlar. Bu yoğunluk ile baş edebileceğinizi düşünüyorsanız başvuru yapabilirsiniz.

Amasya Tıbbi Sekreterlik Kursu

Bu işi yapmak isteyen kişilerde şu özellikler yer almalıdır.

 • Ayrıntıları kaçırmayan
 • Düzenli ve dikkatli
 • Kurallara uyan
 • Sorumluluk duygusuna sahip
 • Oturarak ve hastane içi ortamda çalışmaktan hoşlanan
 • Sabırlı ve iletişim yeteneği kuvvetli olanlar

Yukarıda maddeler şeklinde yazan özellikler çok basit ve herkeste varmış gibi gelse de son maddeye dikkat edin. Gerçekten sabırlı ve iletişim yeteneğine güvenen insanlar için ideal bir meslektir. Çünkü bazen onlarca insan size aynı soruyu birkaç dakika içerisinde sorabilir ve bu bir süre sonra gerçekten çekilmez bir hal alabiliyor. Bu tarz durumlara karşı pratik çözümler üretecek ve iletişim konusunda sorun yaşamayacak kimseler kesinlikle bu tarz işler için ideal kişilerdir.

Tıbbi Sekreterlik Eğitimi

Üniversitelerin ilgili bölümlerinde bu eğitimler verilmektedir. Ancak bu işi yapmak istediğinizde üniversite mezunu olmanız gerekmiyor. Sertifika alarak işe başvuru yapabilirsiniz. Bu sertifika size gerekli olan eğitimi ve bilgiyi sunacaktır. Bu konuda yasal olarak hizmet veren noktaları tercih edebilirsiniz. Tıbbi sekreterlik sertifikası almak için eğitim görmek ve eğitimin sonunda yapılacak sınavdan başarıyla ayrılmak gerekiyor. Sonrasında ise bu belgeyi almaya hak kazanıyorsunuz. Günümüzde bu tarz sertifikalar uzaktan eğitim programları ile bile alınabiliyor.

Neden Tıbbı Sekreterlik Eğitim Kursu Alınmalı

Bu alanda çalışmak istiyorsanız bazı gerekli bilgilere ve donanıma sahip olmanız gerekir. Bu da verilecek olan eğitim ile mümkündür. Eğitime sahip olmanız iş bulma hızınızı daha da yükseltecektir. Bunun için eğitimlere katılım sağlayarak sertifikanızı alabilirsiniz.

Tıbbi sekreter olarak görev yapan kişiler sağlık kurumlarında çalışır ve mesai saatleri bellidir. Ekstra durumlar dışında mesainin artması gibi şeyler söz konusu değildir. Hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde hizmet veren kurumlarda çalışma fırsatı bulunur. Bu tarz yerlerde iş bulabilmek iş başvuru yapabilmek için tıbbi sekreterlik kursu sertifikasını almanız gerekiyor.

Amasya Tıbbi Sekreterlik Kursu

Tıbbi Sekreterlik Kursuna Nereden Başvuru Yapabilirim?

Tıbbi sekreter olarak çalışmak için üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmak ya da bir kursa katılıp sertifika almak gerekiyor. Bu tarz bir sertifika almak için bununla alakalı hizmet veren özel eğitim kurumlarına başvuru yapabilirsiniz.

Tıbbi sekreter olarak çalışmak için mutlaka sertifika sahibi olmalı ve sonrasında iş başvurusu yapmalısınız. İş başvurunda sizlere mutlaka sertifika ya da üniversiteden mezun olduğunuz bölüm sorulacaktır.  Uzaktan eğitim veren kurslarla yaşadığınız şehirde bu tarz hizmet veren bir eğitim kurumu olmasa bile uzaktan eğitim ile kesinlikle bu tarz bir sertifika almaya hak kazanırsınız.

Her türlü sağlık kurumuna bu tarz bir belge ile başvuru yapabilirsiniz. Özel ya da devlete ait sağlık kurumlarında geçerli olacaktır. Bu sertifikaya sahip olmanızın en önemli avantajı işe daha hızlı seçilmenize olanak sağlamasıdır. Bundan dolayı mutlaka eğitimleri almaya özen gösterin. Bu sayede istediğiniz hedefe ulaşmanıza olanak sağlayacaktır. Bu alanda çalışmak size birçok artı değer katar. Birçok doktor ve sağlık çalışanı tanırsınız. Bu da size avantaj olarak geri döner.

Tıbbi Sekreterlik İş İlanları

Tıbbi sekreterler sağlık kurumlarının sık sık aldığı personeller arasındadır. Sürekli olarak ihtiyaç duyulduğu için yılın 12 ayı birçok kurum ya da kuruluş tıbbi sekreter almak isterler. O yüzden her dönem bu tarz işler için iş başvurusu yapabilirsiniz. İş ilanları yeni açılan hastaneler ya da benzeri sağlık kuruluşlarını kapsar. Ayrıca bunların dışında ekstra personele ihtiyaç duyan kurumlarda tıbbi sekreterlik için personel alımları yapabilirler.

Tıbbi sekreterler sağlık birimleri için önemlidir. Sürekli olarak ihtiyaç duyulduğu için bu tarz bir iş için her zaman şansınız demektir. Devlet hastaneleri ya da devlete ait olan sağlık birimleri genelde personel alımları ile alakalı bildirileri kendi internet siteleri üzerinden yaparlar. Sizlerde bu siteleri takip ederek tıbbi sekreter personel alımlarını buradan görebilirsiniz. Ayrıca hastanelere CV bırakma imkanınız da olur. CV de bu eğitimleri aldığınıza dair açıklayıcı bir bilgiye de mutlaka yer verin. Bu sayede işe alımınız hızlı olacaktır.

Tıbbi Sekreter Maaşları Ne Kadar?

Tıbbi sekreter olarak görev yapacak personellerin maaşları sabit değil. Üniversite mezunu olan ve bu tarz bölümlerden mezun olanlar daha yüksek maaşlarla çalışabiliyor. Elbette tıbbi sekreter olarak sertifikalı çalışan personellerde iyi maaşlar alıyor. Ancak devlet ve özelde hizmet veren kurumlara göre de maaşlarda değişiklik olabiliyor. Bu süreçte değişiklikler yaşanılan şehir ve hizmetlere göre de değişiklik gösterebilir.

Özel hastanelerin döner sermayesinin farklı olması maaşlardaki en büyük etken birde büyük şehirlerdeki hastanelerde görev yapan tıbbi sekreter personelleri biraz daha yüksek maaş alabiliyor. Döner sermaye ve kar marjı büyük şehirlerde doğal olarak daha fazla oluyor. Maaşlar ortalama 3000 lira ila 3500 TL arasında değişiklik gösteriyor. Bu maaşlardan daha fazla kazanan personellerde olabilir ancak ortalama olarak kesinlikle maaşlar bu şekilde oluyor.

Özel sektörde görev yapan personeller ise 2500 ila 3000 lira arasında maaş alıyor. Devlet dairelerine oranla bu tarz özellerde maaşlar biraz daha az oluyor. Ayrıca devlet dairelerinde birçok personel 2 gün izin yaparken özel sektörde bu izinler haftada 1 gün oluyor. Bu tarz konularda da devlet dairelerinde görev yapan personeller çok daha fazla avantaja sahip oluyor.