Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Alzheimer hastalarının aileleri mağdur oluyor

Alzheimer hastalarının aileleri mağdur oluyor
Spread the love

Dünyada ihtiyar nüfusun yükselmesi ile birlikte görülme sıklığı çoğalan hastalıkların başında Alzheimer hastalığı gelir iken, Türkiye’de 600 bin aile Alzheimer hastalığı ile maç ediyor.

Nöroloji Kliniğinden Uzm. Dr. Armağan Uysal, Alzheimer hastalığında hastalar kadar, onlarla ilgilenen yakınlarının da sıhhatine ehemmiyet verilmesi gerektiğine ilgi çekti.

Bu hastalara bakım veren kişilerin aldıkları yükün epey devasa olduğunu bildiren Uysal, “Bu süreçten defa çok etkilenmemek için öncelikli olarak hastalığın kabullenilmesi, hastalık ile ilgili malumat edinilmesi ve takviye alınması gerekmektedir” diye konuştu.

Uysal, “Bu hastalığın, hastalığı ortadan kaldırıcı tek rehabilitasyonu olmadığı, sunduğumuz rehabilitasyonun hastaları mümkün oldukça hasta yakınlarını da rehabilitasyon ettiğini unutmamalıyız. Öncelikle bakım verenlere hastanın tanısının öğrenildiği ilk zamandan başlamış bu halle sebep kafaya çıkacakları ile ilgili eğitim verilmesi, bu hususta eğitici faaliyetlerle farkındalık oluşturulması lazım olur.

Bakım verenlerin hastalarını ihtiyaç duydukça ya da daimi bırakabilecekleri kurumlar açılması, bakım verenlere her hususta takviye olabilecek danışmanlık ve eğitim hizmetlerinin yaygınlaştırılması yükü hafifletecek esas unsurlardır. Bakım yükü zamanla değişebileceğinden belirli sürelerle ve derli toplu olarak verilerin toplanması ve bakım yükünü arttıran etmenlere göre aktüel hayatı kolaylaştırıcı analiz eder aranması gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

Hastaya bakan bireyin akıl sağlığında bozukluklar ortaya gelebileceğini söyleyen Medikal Park İzmir Hastanesi Nöroloji Kliniğinden Uzm. Dr. Armağan Uysal, “Bireylere bakım veren kişilerin bakım sürecinde çoğu meseleyle karşılaştığı bilinmektedir.

Bu meseleler hem hastaya bakan şahıs doğrulusunda hatta hastalıktan dolayı akıl sıhhati bozukluğuna bağlı olarak, hasta doğrulusunda meydana çıkarılabilir. Çoğu mesele aile içerisinde çözüme kavuşurken, bazı durumlarda içinden çıkılamayacak hadiseler ile karşı karşıya gelinebilir.