Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Almanya Türkiye’den bakıcı alımı yapacak

Hasta Kabul Sekreteri olma şartları neler olmaktadır?
Spread the love

Almanya da Haziran ayında alınan karar ile artık tüm dünya vatandaşları Almanya’da çalışabilecekler. Alınan bu karar ile Türkiye vatandaşları da dahil tüm dünya vatandaşları iş de arayabilecekler Almanya’da. Son yıllarda ciddi iş gücü kayıpları yaşayan Almanya bu kaybı önlemek adına her yıl yurt dışından 260 bin kişiye istihdam sağlamayı planlıyor. Bu karar 1 Ocak 2020 de yürürlüğe girecek olsada AWO (hayır kurumu) ve PKS (strateji şirketi) ortak bir proje yürüterek Türkiye’den sağlık personellerini götürmek için çalışmalarına başladı.

 

Götürülecek Personellerde Aranan Özellikler ve Sağlanacak İmkanlar

 

Almanya’ya götürülecek hasta ve yaşlı bakımı personellerinde aranan başlıca özellikler ise en az iki yıl tecrübe ve meslek okulu yada üniversite mezunu olmaları. Bu özelliklere uygun olup başvuru yapan kişiler ile birebir İstanbul’da  görüşmeler yapılacak olup bu görüşmelerin sonucunda çalışacak adaylar ile iş akdi imzalanacaktır. İmzalardan sonra işe alınan kişilere İstanbul’da Almanya’nın sisteminin tanıtılması ve Almanca kursu verilecektir. Bu kurs sürecinde ayrıca 2 haftada Almanya’nın Oldenburg kentine staj yapacaklar. 

 

AWO yöneticilerinden Lars Bonk ve Nicole Monenschein, Almanya’ya götürülen personeller ile Almanya yasalarına ve Almanya koşullarına göre iş sözleşmeleri yapacaklarını dile getirdi.Yöneticiler “ Biz uzun vadeli bizimle çalışılmasını istesek de sözleşmeler öncelikli olarak 3 yıllık yapılacak. Başlangıçta maaşlar 2000 ile 2500 Euro arasında değişecek olsa da daha sonra 3000 Euro olacak. Mesailer ile birlikte tabiki bu rakamlar daha da yükselecektir. Hafta sonları izinleri hariç ise yıllık izin gün sayısı ise 30 ila 36 gün arasında olacak. Yapılan toplu sözleşmelere uygun iş koşulları sağlanacaktır.”dedi.

 

Bu personellerin Türkiye’den istihdam edilebilmesi için tüm Sağlık Sendikaları ile işbirliği yapılmaktadır. Almanya İstanbul başkonsolosluğu ile yaptığı görüşmelerde de vize için kolaylık yapılmasını isteyerek bunun sözünü aldı.