Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Alerjisi olan çocuklar için okullara uyarı yapıldı

Alerjisi Olan Çocuklar İçin Okullara Uyarı Yapıldı
Spread the love

2019-2020 Eğitim öğretim yılının başlamasına çok az bir süre kaldı. Uzmanlar sonbaharın yaklaşmasıyla birlikte alerjisi olan çocuklara karşı dikkatli olunması gerektiğini savunuyor. Özellikle yaşları küçük olan çocuklar okullarda alerji krizine girebiliyor. İlkokul ya da anaokulu öğrencileri okullarda aşırı derecede heyecanlanabiliyor.

Yaşanan bu gibi durumlarda alerjiyi tetikliyor. Uzmanlarda okullarda alerjisi olan çocuklar için acil müdahale kitleri ve özellikle astım krizinde kullanılan ürünlerin olmasını istiyor. Birçok uzman alerji krizinin Sonbahar aylarında daha fazla yaşandığını söylüyor. Bu nedenle okul hayatına yeni başlayacak öğrenciler için ciddi sorunların yaşanması söz konusu olabilir.

Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ümit Murat Şahiner, konuyla alakalı muhabirlere açıklamalar yaptı.  Şahiner, “ergenlik dönemi yaklaştıkça çocuklar nezle ve alerji gibi rahatsızlıklar artış gösteriyor.  Alerjiye yatkınlığı olan birisi ya da bu tür rahatsızlığı olan birisi Sonbahar döneminde aniden rahatsızlanabilir. Astım ve alerjik durumlar aslında bebeklikten gelen durumlardır ve kontrol altına alınmadığı zamanlarda ciddi sorunların yaşanmasına neden olabilir.”

Alerjik Sorunlar Okul Başarısını Etkiliyor

Alerjik ataklarda mevsimlerin çok fazla önemi var. Yaz aylarının bitmesiyle birlikte Sonbahar geliyor ve havanın aniden soğuması gibi durumlar sık sık yaşanıyor. Alerjisi olan çocuklar için bu gibi durumlar son derece önemli, okullarda mutlaka ani müdahale edilecek alanların olması gerekiyor.

Uzmanlara göre alerji için bahar dönemleri en kritik dönemler, bu dönemlerde astımı olan bir öğrenci astım krizi geçirebilir. Özelikle alerjik nezlesi olan bir çocuk için hapşırık, aksırık, burun tıkanıklığı gibi bulgular öne çıkmaya başlıyor.

Sonbahar da okulların açılmasıyla birlikte öğrencilerde sorunlar yaşayabilir. Özellikle tozlu ortamlarda astımı olan öğrenciler için ciddi sorun teşkil ediyor.