Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Akciğer sertleşmesi kanserden çok daha riskli

Akciğer sertleşmesi kanserden çok daha riskli
Spread the love

Sigara insan sağlığına çok ciddi zararlar veriyor aslında en büyük zararı akciğerlere veriyor. Yapılan araştırmalarda 3 milyon kişide görülen akciğer sertleşmesi tedavisi tedavi edilmezse ölümle sonuçlanabiliyor.

Hastalık uzun süre sigara kullanan kişilerde ve erkeklerde daha fazla görünüyor. Sağlık Bilimler Üniversitesi (SBÜ) Gülhane Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nesrin Öcal, sigara içenlerde görülen akciğer sertleşmesi ile alakalı önemli açıklamalarda bulundu.

Akciğerin süngerimsi dokusunu kaybetmesi nedeniyle kana oksijen geçişini zorlaştıran bir hastalık olduğunu söyleyen Nesrin Öcal akciğer sertleşmesinin tedavisinin zamanla kötüleşmesine neden olduğunu ifade etti. Eğer hastalık tedavi edilmezse beklenen yaşam süresi kanser türlerinden bile daha riskli akciğer sertleşmesinin farkındalığın artması ve yeni gelişmelerin paylaşılması amacıyla 16-22 özel bir gün ilan edildi.

Uzmanlar sinsi ilerleyen akciğer sertleşmesine karşı sigara içenleri uyarıyor. Daha önceden solunumsal bir hastalığı olmayan kişilerde giderek artan nefes darlığı hava açlığı kuru öksürük ve el parmaklarında çomaklaşma gibi durumlar hastalığın başında sigara içen kişileri etkileyen unsurlar olarak öne çıkıyor. Akciğer sertleşmesinin kesin tanısı konulduktan sonra cerrah yolla alınarak ciğer doku örneği patolojik değerlendirme sonucunda uzmanlar tarafından inceleniyor. Hastalığın ağırlığı akciğer tomografisinde görünüm solunum fonksiyon testleri ve bazı egzersiz testleri ile birlikte inceleniyor hastalığı ağırlığına göre uygun tedavide belirleniyor.

Hastalığın tedavisine ilişkin son yıllarda yeni gelişmeler olsa da bu rahatsızlık insan hayatını tehdit ediyor.