Warning: file_get_contents(): http:// wrapper is disabled in the server configuration by allow_url_fopen=0 in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: no suitable wrapper could be found in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Aile Danışmanlık Eğitimi

Çocuk gelişimi uzmanlığı nedir? Çalışma şartları nelerdir?
Spread the love

Toplumun yapı taşını oluşturan ailenin danışmanlık hizmetlerini yürüten eğitimli bireyler bulunmaktadır. Aile danışmanlığı eğitimi de bu alanla ilgili bireylere aile danışmanlığı eğitim hizmeti vererek iş alanı ve kariyer imkânı sağlayabilmektedir. Birçok kurumdan aile danışmanlık hizmeti alınabilmektedir. Belirli bir süre verilen eğitimin sonunda alınacak sertifika ile çeşitli kurumlarda görev yapılabilecek ve ailelere danışmanlık hizmetleri verilebilecektir.  Çok çeşitli eğitim programlarının özellikleri aile danışmanlığı eğitim programı için de geçerli olabilmektedir. Diğer bir ifadeyle eğitimler süreli olmakta ve ücret ödemesi ile alınabilmektedir. Aynı zamanda sınavların başarılı sonuçları sonrasında geçerli özellikte sertifikalar eğitimi alan bireye verilebilecektir. 

Aile Danışmanlık Eğitimi Hakkında 

Aile danışmanlık eğitimleri belirli eğitim seviyesinde bulunan ve bu alanı geçmiş bireylere verilebilmektedir. Bunlar sosyoloji ve psikoloji içerikli alanlarda ön lisans ve lisans düzeyinde eğitimlerini almakta olan ve alan bireyleri kapsamaktadır. Eğitimler alanında deneyim sahibi uzmanlar tarafından verilecek ve zaten eğitim alanı ile bağlantılı olan bir eğitim alacak olan birey, bilgilerini destekleyici eğitimleri bu sertifika programı ile alabileceklerdir. Aile danışmanlık eğitimi alınması ile alanlarda uzmanlıklar elde edilebilir. Bu sayede uzman derecesinde bir statü ile aile danışmanlık hizmetleri sağlanabilir. Verilecek olan sertifika MEB’in bünyesinde onaylı ve geçerli bir sertifika da olacaktır. Bu eğitim sonrasında ailelere çeşitli nedenlerden ötürü danışmanlık verebilme yetkisine sahip olunabilecektir. 

aile-danismanligi-egitimi

 

 

Aile Danışmanlık Hizmetlerinin Alanları Nelerdir?

Psikoloji ya da sosyoloji üzerine eğitim sağlamış olan bireylerin alanında aile danışmanlık uzmanlığı alabilmesi adına kurulmuş bir program olan bu eğitim programından sonra gerekli danışmanlık hizmeti verilebilmektedir. Peki, bu hizmetin alanları neler olmaktadır?

 • Aile içi ilişkiler
 • Aile bireylerinin arasındaki iletişim 
 • Aile bireyleri arasında yaşanan çeşitli sorunlar
 • Çocukların yaşamış olduğu psikolojik travmalar ve buna benzer aile içi durumlar, aile danışmanlık hizmetinin alanlarını oluşturmaktadır.

Danışmanlık eğitimini alan sosyolog ve psikologlar ailelere bu hizmeti ulaştırarak aile bütünlüğünü sağlamak için çalışmalarını yürütebilecektir. Daha güçlü ve sağlıklı nesillerin temelini oluşturan güçlü aileler bu hizmet sayesinde var olabilecektir.

Aile Danışmanlık Eğitiminin İçerikleri 

Ailelerin ilişkilerini güçlendiren ve psikolojik ve sosyolojik açıdan sağlıklı aileleri mümkün kılan aile danışmanlık hizmeti, bir sertifika eğitim programı aracılığı ile sosyolog ve psikologlara verilebilmektedir. Eğitimlerini başarılı bir şekilde tamamlayan sosyolog ve psikologlar ise ailelere danışmanlık sağlayabilecektir. Peki, aile danışmanlık hizmeti veren kurumların eğitim içerikleri neler olmaktadır?

 • Aile bireylerinin gelişim dönemleri eğitimi
 • Gençlik dönemlerine ilişkin eğitimler
 • Aile olma adına geçen sürece ilişkin eğitimler
 • Aile içi ilişkilere ilişkin eğitimler
 • Toplumda ailenin yeri ve aile ilişkilerinin toplumsal değişimi eğitimi
 • Aile bireylerinin uyum problemleri 
 • Aile danışmanlığı sürecinin işleyişine ilişkin eğitimler
 • Aile bireylerine ilişkin hak ve yükümlülüklere ilişkin eğitimler
 • Aile sorunlarının çözümüne ilişkin eğitimler
 • Çiftler arasındaki iletişim ve etkileşim sürecine ilişkin eğitimler
 • Boşanma süreci yönetimine ilişkin eğitimler gibi içerikleri aile konulu olan eğitimler, bu danışmanlık hizmeti aracılığı ile alınabilmektedir.

Bu alanda eğitim almış ön lisans ve lisans mezunları, aile danışmanlığı sertifikası ile de en iyi aile terapisi hizmetini verebilmektedir. 

Aile Danışmanlığı Sertifikası 

Aile danışmanlık hizmetini vermek üzere eğitim alacakların bu eğitim sürecinde geçmesi ve başarılı olması gerekmektedir. Bu eğitim süreci sonunda sınavlarını da başarı ile veren adaylar, resmi niteliğe sahip olan aile danışmanlık sertifikasını almaya hak kazanabilecektir. Alınacak olan bu sertifika geçerli özellikte ve MEB onayını almış olan eğitim sertifikası olacaktır. Bu sebeple de iş alanlarında resmi kullanımları sağlanabilmektedir.