Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Ağrı Tıbbi Sekreterlik Kursu

Bartın Hasta Kayıt Kabul Sekreterliği
Spread the love

Tıbbi sekreter olarak görev yapan personellerin görevleri tam anlamıyla sekreterlik işlerini yerine getirmektir. Devlete bağlı hastaneler, özel klinikler muayeneler tıbbi laboraturvarlarda tıbbi sekreter ihtiyacı sürekli olarak devam etmektedir. Tıbbi sekreter olarak görev yapmayan isteyen ve sağlık kuruluşlarında çalışmak isteyenlerin Tıbbi Sekreterlik Kursu sertifikası olması gerekiyor.

Tıbbi sekreterler iş süresi boyunca yoğun bir çalışma temposu içerisindedir. Hastanelerin evrak işlerinin büyük kısmı tıbbi sekreterler tarafından yapılmaktadır. Dikkat isteyen, bilgi birikim ve sabır isteyen bir iştir. Sağlık hizmetlerinin artarak devam ettiği ülkemizde tıbbi sekreterlere ihtiyaç sürekli olarak artmaktadır.

Tıbbi Sekreter Ne İş Yapar?

Tıbbi sekreter görevleri arasında en büyük görevi evrak işlerinin tamamının kontrol edilmesi gelmektedir. Servise gelen hastaların kayıtlarından tutun da ölen hastaların kayıtlarının tutulması ailelerine bildirilmesi gibi görevleri vardır.

 • Hastanenin arşivini düzenler
 • Hastanenin ve çalıştığı servise giriş yapan hastaları, yapılan tedaviyi, taburcu olan hastaları, ölenleri vb. kaydeder ve düzenler.
 • Hastanede çalıştığı serviste hasta kaydını ve taburcu işlemlerini sürdürür.
 • Çalıştığı servise yeni gelen hastaları, taburcu olan hastaları doktora bildirir.
 • Çalıştığı servisinin istatistik verilerini düzenler.
Ağrı Tıbbi Sekreterlik Kursu

 Ağrı Tıbbi Sekreterlik Kursu

Kimler Tıbbi Sekreter Olabilir?

Tıbbi sekreter olmak için herhangi bir okuldan mezuniyet şartı aranmıyor. Ancak yinede bazı şartların oluşması gerekiyor. Birde bu tarz bir mesleğin sizin kişiliğinize ne kadar uygun olduğunu test etmeniz gerekiyor. Gün içerisinde yüzlerce hatta belki de binlerce insan ile muhatap olmak ve sürekli aktif olmak oldukça zor bir iştir.

Bu alanda kendisine güvenen insanlar tıbbi sekreter olarak görev yapabilirler. Sağlık kuruluşlarındaki yoğunluğu düşünecek olursak bir hayli akıcı ve zorlu mesai saatleri sizleri bekliyor olabilir.

Elbette bu tarz bir iş için ekstra dikkat ve özveri gerekiyor. Bu tarz bir işi sürekli olarak yapmak isteyen kişilerde olması gerekenler.

 • Ayrıntıları kaçırmayan
 • Düzenli ve dikkatli
 • Kurallara uyan
 • Sorumluluk duygusuna sahip
 • Oturarak ve hastane içi ortamda çalışmaktan hoşlanan
 • Sabırlı ve iletişim yeteneği kuvvetli olanlar

Yukarıda maddeler şeklinde yazan özellikler çok basit ve herkeste varmış gibi gelse de son maddeye dikkat edin. Gerçekten sabırlı ve iletişim yeteneğine güvenen insanlar için ideal bir meslektir. Çünkü bazen onlarca insan size aynı soruyu birkaç dakika içerisinde sorabilir ve bu bir süre sonra gerçekten çekilmez bir hal alabiliyor. Bu tarz durumlara karşı pratik çözümler üretecek ve iletişim konusunda sorun yaşamayacak kimseler kesinlikle bu tarz işler için ideal kişilerdir.

Ağrı Tıbbi Sekreterlik Kursu

Ağrı Tıbbi Sekreterlik Kursu

Tıbbi Sekreterlik Eğitimi

Tıbbi sekterlerin iş ağı son derece geniş ve sağlık kuruluşlarının birçoğunda iş bulabiliyorlar. Yazımızın hemen üstünde ne tarz yerlerde iş bulabileceklerini söylemiştik. Elbette böylesine donanım gerektiren bir iş yapabilmek için kesinlikle eğitimini almak gerekiyor.

Üniversitenin 2 yıllık bölümlerinden mezun olarak bu tarz işi yapabilirsiniz. Elbette tıbbi sekreterlik eğitimi verilen kurumlardan mezun olmak gerekiyor. Tek şart elbette bu değil. Birde özel olarak tıbbi sekreterlik sertifikası veren kurumlar var ve bu sertifika sayesinde istediğiniz şekilde sağlık kurumlarında iş bulabilirsiniz. Üniversite mezunu olmasanız bile elinizde bulunan sertifikada denklik belgesi olduğu için rahatlıkla her türlü sağlık sektöründe hizmet veren kurumlarda çalışabiliyorsunuz.

Tıbbi sekreterlik sertifikası almak için eğitim görmek ve eğitimin sonunda yapılacak sınavdan başarıyla ayrılmak gerekiyor. Sonrasında ise bu belgeyi almaya hak kazanıyorsunuz. Günümüzde bu tarz sertifikalar uzaktan eğitim programları ile bile alınabiliyor.

Neden Tıbbi Sekreterlik Eğitim Kursu Almalıyım?

Bu tarz bir kursa giderek sertifika almak isteyenler neden bunu yapmalıyım diye kendisine soruyor. Tıbbi sekreterlik tarzındaki işler sürekliliği olan yılın 12 ayı yapılan mesaili bir iştir. İşten atılma ya da işsiz kalma gibi dertlerin minimum seviyelerde olduğu bir iştir.

Tıbbi sekreter olarak görev yapan kişiler sağlık kurumlarında çalışır ve mesai saatleri bellidir. Ekstra durumlar dışında mesainin artması gibi şeyler söz konusu değildir. Hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde hizmet veren kurumlarda çalışma fırsatı bulunur. Bu tarz yerlerde iş bulabilmek iş başvuru yapabilmek için tıbbi sekreterlik kursu sertifikasını almanız gerekiyor.

Ağrı Tıbbi Sekreterlik Kursu

Ağrı Tıbbi Sekreterlik Kursu

Tıbbi Sekreterlik Kursuna Nereden Başvuru Yapabilirim?

Tıbbi sekreter olarak çalışmak için üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmak ya da bir kursa katılıp sertifika almak gerekiyor. Bu tarz bir sertifika almak için bununla alakalı hizmet veren özel eğitim kurumlarına başvuru yapabilirsiniz.

Tıbbi sekreter olarak çalışmak için mutlaka sertifika sahibi olmalı ve sonrasında iş başvurusu yapmalısınız. İş başvurunda sizlere mutlaka sertifika ya da üniversiteden mezun olduğunuz bölüm sorulacaktır.  Uzaktan eğitim veren kurslarla yaşadığınız şehirde bu tarz hizmet veren bir eğitim kurumu olmasa bile uzaktan eğitim ile kesinlikle bu tarz bir sertifika almaya hak kazanırsınız.

Her türlü sağlık kurumuna bu tarz bir belge ile başvuru yapabilirsiniz. Özel ya da devlete ait sağlık kurumlarında geçerli olacaktır.

Tıbbi Sekreterlik İş İlanları

Tıbbi sekreterler sağlık kurumlarının sık sık aldığı personeller arasındadır. Sürekli olarak ihtiyaç duyulduğu için yılın 12 ayı birçok kurum ya da kuruluş tıbbi sekreter almak isterler. O yüzden her dönem bu tarz işler için iş başvurusu yapabilirsiniz. İş ilanları yeni açılan hastaneler ya da benzeri sağlık kuruluşlarını kapsar. Ayrıca bunların dışında ekstra personele ihtiyaç duyan kurumlarda tıbbi sekreterlik için personel alımları yapabilirler.

Tıbbi sekreterler sağlık birimleri için önemlidir. Sürekli olarak ihtiyaç duyulduğu için bu tarz bir iş için her zaman şansınız demektir. Devlet hastaneleri ya da devlete ait olan sağlık birimleri genelde personel alımları ile alakalı bildirileri kendi internet siteleri üzerinden yaparlar. Sizlerde bu siteleri takip ederek tıbbi sekreter personel alımlarını buradan görebilirsiniz.

Ağrı Tıbbi Sekreterlik Kursu

Ağrı Tıbbi Sekreterlik Kursu

Tıbbi Sekreter Maaşları Ne Kadar?

Tıbbi sekreter olarak görev yapacak personellerin maaşları sabit değil. Üniversite mezunu olan ve bu tarz bölümlerden mezun olanlar daha yüksek maaşlarla çalışabiliyor. Elbette tıbbi sekreter olarak sertifikalı çalışan personellerde iyi maaşlar alıyor. Ancak devlet ve özelde hizmet veren kurumlara göre de maaşlarda değişiklik olabiliyor. Bu süreçte değişiklikler yaşanılan şehir ve hizmetlere göre de değişiklik gösterebilir.

Özel hastanelerin döner sermayesinin farklı olması maaşlardaki en büyük etken birde büyük şehirlerdeki hastanelerde görev yapan tıbbi sekreter personelleri biraz daha yüksek maaş alabiliyor. Döner sermaye ve kar marjı büyük şehirlerde doğal olarak daha fazla oluyor. Maaşlar ortalama 3000 lira ila 3500 TL arasında değişiklik gösteriyor. Bu maaşlardan daha fazla kazanan personellerde olabilir ancak ortalama olarak kesinlikle maaşlar bu şekilde oluyor.

Özel sektörde görev yapan personeller ise 2500 ila 3000 lira arasında maaş alıyor. Devlet dairelerine oranla bu tarz özellerde maaşlar biraz daha az oluyor. Ayrıca devlet dairelerinde birçok personel 2 gün izin yaparken özel sektörde bu izinler haftada 1 gün oluyor. Bu tarz konularda da devlet dairelerinde görev yapan personeller çok daha fazla avantaja sahip oluyor.