Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

30 yaşından sonra dikkatli beslenmek gerekiyor

30 yaşından sonra dikkatli beslenmek gerekiyor
Spread the love

Sağlıklı beslenmek günümüzün en büyük sorunları arasında yer alıyor. Hazır gıdaların artması ve insanların daha sağlıksız beslenmeye meyilli olması da sağlıklı beslenmeyi çok daha zor hale getiriyor. Artık uzmanlar 30’lu yaşlarda sağlıklı beslenmek için adımlar atmaya başlamak gerektiğini düşünüyor.

Özellikle erkeklerde 30 yaşından sonra testosteron her yıl azalır. Bu nedenle sağlıklı beslenmek çok daha önemlidir. Bu süreç uzun bir zamana yayılsa da erkekleri hemen etkilemez. Zaman içerisinde etkisini gösterir ve azalan testeron ile birlikte vücutta yağlanma (özellikle bel ve meme bölgelerinde), uyku sorunları, düşük enerji, fiziksel aktivitede azalma meydana gelmeye başlar.

  • Yeterli protein tüketin
  • Alkol tüketimi varsa azaltın
  • D vitamini seviyelerinizi kontrol ettirin. Yeterli derecede güneşe çıkmıyorsanız ve seviyeleriniz düşük ise muhakkak doktorunuza danışarak D vitamini takviyesi alın. Bazı çalışmalarda D vitaminin testosteron seviyelerini yükselttiği görülmüştür.
  • Çerez tüketin
  • Çinko seviyeleriniz düşük ise çinko açısından yüksek gıdalar tüketin (deniz mahsülleri, düşük yağlı kırmızı et, baklagiller gibi). Gerekiyorsa doktorunuza danışarak takviye kullanın.
  • Şekerden uzak durun

30 yaşından sonra sağlıklı beslenmek insanı hem hastalıklardan koruyor. Hem de daha uzun bir ömrün anahtarı oluyor. Bu süreçte dengeli beslenmek hazır gıdalardan uzak durmak ve aksatmadan sor yapmak gerekiyor. Vücudun sağlıklı yaşama alışması yaşlılık dönemlerinin daha dinç geçirilmesini sağlıyor.