Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

200 bin öğrenci ek ders alacak

200 bin öğrenci ek ders alacak
Spread the love

MEB, kalifiye eğitim tanısı konmadığı durumda muhtelif nedenlerle okuma, yazma, okuduğunu manaya maharetleri, tabii rakamlar ve dört prosedür öğrenme alanlarında kafi kazanımları elde edemeyen talebelere yapılan İYEP konusunda yönergeyi değiştirdi.

Geçen sene ilkokul 3 ve 4’üncü kategoride okuyanlara yönelik olarak başlatılan, talebelerin akademik başarısının arttırılmasını, esas yeteneklerin kazandırılmasını erken belirleme ve müdahale aşamalarını sahibi olan uygulama, 2019-2020 senesinde yalnızca 3’üncü sınıf öğrencileri için uygulanacak.

İl ve kaza ulusal eğitim müdürlüklerinde oluşturulacak komisyonlar vasıtasıyla, programın planlaması, takibi ve kontrolü yapılacak. Ekimin ikinci haftasında ilkokul üçüncü sınıfa devam eden öğrencilerden öngörülen kazanımları elde edemeyen öğrenciler belirlenecek.

Ekimin üçüncü haftasından ardından ise tespit edilen öğrenciler için gereksinim duydukları alanlarda ek dersler verilmeye başlanacak. Program müddeti, hafta içi gün içerisinde iki, hafta sonu gün içerisinde altı ve hafta içerisinde toplam 10 ders saatini geçemeyecek.

Konu ile ilgili konuşan MEB Esas Eğitim Genel Müdürü Dr. Cem Gençoğlu şunları söyledi: “İlkokul öğrencileri için geride bıraktığımız sene başlattığımız İYEP’i bu sene yalnızca 3’üncü sınıflar için uygulayacağız.

Geçen sene ilk defa yaptığımızda, esas kazanımlarda yetersizlikleri tespit edilen 4’üncü sınıfları da eklemiştik. Ama bu sene ve artık yalnızca 3’üncü sınıflar için yapacağız.

Çünkü 3’üncü sınıf bundan sonra esas kırılmanın başladığı sene. Bu kategoride, okuma, yazma, okuduğunu manaya maharetleri, tabii rakamlar ve tabii sayılarla dört prosedür öğrenme alanlarında kafi kazanımları almış olmaları gerekmektedir. Eksiklik olursa ilerideki sınıflarda bunu kapamak zorlaşır.

Bizde çağ nüfusu 1 milyon 300 bin. Tahminen bunun yüzde 15’i (195 bin) İYEP’ten yararlanacak. Dünyada da ek desteğe gereksinim duyan talebe ortalaması yüzde 12-15 arasında.”