Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

2 haftayı geçen öksürük hastalık habercisi olabilir

2 haftayı geçen öksürük hastalık habercisi olabilir
Spread the love

İlk olarak kış olmak suretiyle her mevsimde mikrop rahatsızlıklarına bağlı olarak meydana çıkan öksürüğün, hayatı tehdit eden ehemmiyetli hastalıkların habercisi olma ihtimalini ifade eden Dr.

Âdem Yılmaz, dolayısıyla fazla zaman geçmeyen öksürük şikayeti olan bireyin tek lâhza evvel hekime başvurması gerekliliğini açıkladı. Yapılacak araştırma ve neticeye göre rehabilitasyon planı belirlenmesinin sonrasında öksürükle mücadeleye ilerlenebileceğini söyleyen Dr. Yılmaz, “Öksürük tek hastalık değil, semptomdur.

Öksürüğün en çok görülen sebepleri astım, reflü ve muhtelif enfeksiyonlar olmakla birlikte; akciğer kanseri, tüberküloz ve KOAH gibi hayatı tehdit eden hastalıklar da olabilir. Tüm bunların yanında nikotin tüketimi da süreğen öksürüğe yol açmaktadır” diye konuştu.

2 Hafta Sürerse Araştırılmalı

Öksürüğün ortalama 4 hafta zamanı geçtiğinde uzun süreli, sekiz hafta sürdüğünde inatçı, başka bir deyişle “kronik” olarak adlandırıldığını ifade eden Dr. Adem Yılmaz, bu süreçlerde sık sık sinüzit, grip gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarının takiben meydana çıktığını kayıt etti.

Öksürük müddetinin 2 haftayı geçmesi halinde kesinlikle tek hekim kontrolüne müracaat dilmesini gerekliliğini altını çizen Dr. Yılmaz, şu şekilde konuştu:

“Uzun müddet devam eden inatçı öksürüğü tespit edilen şahıslar için tedavide ilk ismim kontrol, hasta hikayesinin alınması ve nedenin belirlenebilmesine yönelik tetkikler yapılmasıdır.

Bazı kan tetkikleri, akciğer grafiği ve solunum fonksiyon testleri ilk evrede yapabilir.

Bunların dışında ihtiyaç duyulan gördüğünüz takdirde ise akciğer tomografisi, sinüzit istikametinden değerlendirme, bronkoskopi gibi ileri tanısal yöntemlere de başvurulabilir. Yapılacak testler sonrasında farklı hastalıkların ortaya çıkması durumları da araştırılıyor. Bu süreçte hastalığı ve öksürüğü kesilmeyen kişilerin, mutlaka uzman doktora görülmesi gerekiyor.