Warning: file_get_contents(): http:// wrapper is disabled in the server configuration by allow_url_fopen=0 in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: no suitable wrapper could be found in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

1.sınıfa başlayan çocuklara görme taraması yapılacak

1.sınıfa başlayan çocuklara görme taraması yapılacak
Spread the love

Göz hastalıklarını erken teşhis etmek adına, okul öncesinde çocuklara göz testi yapılacak. Herhangi bir göz bozukluğunda çocuklar doktorlara yönlendirilecek ve erken tedavi olma fırsatı sağlanacak. Yeni eğitim sistemi öncesinde bir takım yenilikler hayata geçiyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın imzası ile birlikte yeni doğan okul öncesi ve okul çağı çocuklarını kapsayan ulusal görme taraması programı genelgesi yayımlandı.

Bu kapsamda 81 ildeki çocuklar tamamına görme testi yapılacak. Genelge ile bebeklerde okul öncesi dönemde yapılan görme taramalarını okul çağına da kapsayacak şekilde genişletiliyor. Görme taramalarında hangi yaş gruplarını nasıl yapıldığını dair bir uygulama rehberi hazırlanacak ve internet üzerindeki ekipler tarafından sağlık çalışanları da görebilecek.

Sağlık Bakanı Koca yapılan bu testler sayesinde görmenin normal gelişimin engelleyici bir sorun varsa tamamıyla ortadan kalkacağını ve yetersiz görmeye sahip olan bebek ve çocukların erken dönemde tespit edileceğini söyledi. Şaşılık kırma kusurları katarakt göz tembelliği gibi rahatsızlıkların önüne erken teşhis ile geçebileceğiniz gerekli tedaviye geç kalmadan başlanacak güncellenen tarama programı kapsamında aile hekimi ve aile sağlığı çalışanı tarafında çocuklar incelenecek.

Yapılan taramada aile hekimi tarafından risk faktörleri açısından sorgulama yapılacak görme muayenesi kırmızı refle testi gibi testler uygulanacak. Yapılan teslim tüm sonuçları Aile Hekimliği bilgi sistemi herhangi birinin varlığı durumunda ise çocuğun ileri tetkiki muayene için göz hastalıkları uzmanına sevk edileceği açıklandı.

Gelecek nesillerin daha sağlıklı olması berrak görüşü için başlatılan bu kampanya kapsamında vatandaşların da destek vermesi isteniyor. Çocukların aile hekimliğinde kontrollerin aksatma olmaları konusunda Sağlık Bakanlığı son derece hassas çalışmalar yapacak.